Francuski sąd nakazał wykreślenie zapisu o chrzcie z księgi parafialnej

2011-11-28 00:00:00
Francuski sąd nakazał wykreślenie zapisu o chrzcie z księgi parafialnej

Normandzki emeryt Rene Lebouvie postanowił wyrazić swój protest wobec stanowiska Kościoła w sprawie antykoncepcji w nietypowy sposób. Zażądał „unieważnienia” swojego chrztu. Oddał sprawę do sądu, który nakazał wymazanie zapisu z ksiąg parafialnych pod groźbą grzywny. 

Sąd powoływał się na prawo do ochrony życia prywatnego – informuje portal fronda.pl. Zadecydowno, że wymazanie z ksiąg ma dokonać się „w dowolny sposób” np. przez wykreślenie „nie dającym się wywabić czarnym tuszem”, „w terminie trzydziestu dni, pod groźbą grzywny w wysokości 15 euro za każdy dzień zwłoki”. W uzasadnieniu sędzia dodał, iż zdaje sobie sprawę, że księgi parafialne nie są rejestrem publicznym, ale „są dostępne osobom trzecim”, więc trzeba traktować je w podobny sposób. 
 
Od decyzji odwołał się biskup diecezji, Stanislas Lalanne. „Chrzest jest wydarzeniem o charakterze publicznym . Jeśli takie wydarzenie miało miejsce, stanowi część historii i nie może być z niej wymazane (…) Kościół domaga się też szacunku dla woli rodziców, którzy życzyli sobie ochrzcić dziecko.  René Lebouvier został ochrzczony mając dwa dni. (…) chrzest to nowe narodziny w wierze. Czy powinniśmy wymazywać historyczny fakt narodzin nowej osoby?”- pyta hierarcha. 
 
Rene Lebouvie nazywa siebie wolnomyślicielem. Już wcześniej wystąpił z kościoła i akt apostazji mu wystarczał. Wykreślenia własnego chrztu z kościelnych ksiąg zażądał po tym, jak Benedykt XVI potwierdził stanowisko Kościoła w sprawie używania prezerwatyw. 


 
Źródło: Le Monde, fronda.pl
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.