Gdyby we Francji zorganizowano referendum w sprawie traktatu lizbońskiego przeciwko głosowałoby 53 proc. wyborców – informuje serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita”, publikując wyniki sondażu ośrodka IFOP. Analitycy zaznaczają, że dowodzi to „trwałości eurosceptycyzmu” we Francji.
W 2005 roku, 55 proc Francuzów odrzuciło w referendum eurokonstytucję. Zmusiło to rządzących w Brukseli eurokratów, którzy dążą do zbudowania europejskiego liberalnego superpaństwa, do zmiany strategii.
Eurokonstytucja po kosmetycznych zmianach nazwana została „traktatem reformującym” i poddana ponownemu procesowi ratyfikacji. Tym razem na drodze do jej przyjęcia stanęli Irlandczycy, którzy jako jedyny naród w Unii Europejskiej mogli wypowiedzieć się w powszechnym głosowaniu i opowiedzieli się „przeciw” – 53 proc. biorących udział w referendum powiedziało „nie”.
Także 53 proc. Francuzów powiedziało nie w przeprowadzonym ostatnio sondażu. Za traktatem było 47 proc. respondentów. Niestety, prezydent Francji Nicolas Sarkozy, świadomy przewagi eurosceptyków, zadecydował o ratyfikacji traktatu na drodze parlamentarnej. Traktat lizboński został przyjęty w tym kraju już w lutym tego roku.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.