Fundacja ”Mamy i Taty”: rozwód to ”proste” rozwiązanie trudnego problemu

2012-02-27 00:00:00
Fundacja ”Mamy i Taty”: rozwód to ”proste” rozwiązanie trudnego problemu

„Dzisiejszy medialny przekaz jest taki, że jeśli coś nam się nie układa, jest nam ze sobą niedobrze, to po prostu trzeba wziąć rozwód. Boli cię głowa - bierzesz pigułkę, masz problemy w małżeństwie - bierzesz rozwód. Rozwody są traktowane jako proste rozwiązanie trudnego problemu” - mówił Paweł Woliński, prezes Fundacji „Mamy i Taty” w parafii św. Michała Archanioła w Płońsku w diecezji płockiej. Spotkanie odbyło się 26 lutego, w ramach cyklu „Dialog”, poprowadził je ks. Jarosław Mokrzanowski.
 
Paweł Woliński przytoczył statystyki, z których wynika, że liczba rozwodów systematycznie rośnie. W 2000 r. w Polsce było 40 tysięcy rozwodów rocznie, a w 2011 r. już około 60 tysięcy rocznie. Skutki ponosi około 60 tys. dzieci. 84 proc. badanych osób uważa zjawisko rosnącej liczby rozwodów za drugi po narkomanii ważny problem społeczny. 45 proc. rozwodów wynikało z tzw. niezgodności charakterów. „To nie są przyczyny twarde jak na przykład przemoc, alkoholizm, zdrada czy inne patologie. Niezgodność charakterów to już bardzo miękka przyczyna – wcześniej się zgadzali, wybrali siebie spośród setek innych, teraz się już nie zgadzają” - mówił prezes Fundacji „Mamy i Taty”. 
 
Przekonywał, że Polacy nie są świadomi, iż rozwód pozostawia ślady w psychice dziecka, a potem dorosłego człowieka, w zasadzie do końca jego życia. Brak wiedzy pozwala głosić, że „rozwód to prywatna sprawa”. Jednak „skutki tej decyzji są publiczne, rozwód niesie koszty społeczne, które ponoszą wszyscy”. W Polsce rozwody następują statystycznie po 14 latach od zawarcia małżeństwa. Najwięcej jest ich w województwie mazowieckim; o ile w skali kraju rozpada się co czwarte małżeństwo, to w Warszawie rozpada się niemal 40 proc. małżeństw. 
 
„Judith Wallerstein, liberalna feministka, przez 25 lat badała rodziny, które rozwiodły się w Ameryce. Twierdziła, że rozwody to zdobycz dla kobiet. Gdy zakończyła swoje badania, podsumowała je jednym zdaniem: `Wszystko, co możesz zrobić najgorszego swojemu dziecku to rozwieść się`. Poszła nawet dalej mówiąc, że rozwód jest bardziej szkodliwy dla dziecka niż śmierć jednego z rodziców” - cytował gość „Dialogu”.
 
Mówił także, że dla dzieci życie w niepełnej bądź zrekonstruowanej rodzinie jest „przyczyną poczucia mniejszej wartości, smutku, żalu, trudności”. Paradoks polega na tym, że im rozwód jest bardziej kulturalny, tym trudność w rozumieniu tej sytuacji dla dziecka jest większa - dziecko nie widzi przyczyny, dla której to małżeństwo się rozpadło. Poza tym dzieci z rodzin niepełnych są znacznie częściej ofiarami przemocy, gdyż część z nich reaguje na rozwód rodziców wycofaniem, regresem, zamknięciem się w sobie – „Są więc bardziej podatne na agresywne działania ze strony rówieśników oraz bardziej depresyjne” – twierdził Paweł Woliński. 
 
W spotkaniu z Pawłem Wolińskim z Fundacji „Mamy i Taty” wzięli udział mieszkańcy Płońska oraz narzeczeni, którzy przygotowują się do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Było one kolejnym z cyklu „Dialog”, inicjowanym przez Klub Inteligencji Katolickiej i Miejskie Centrum Kultury w Płońsku.


Źródło: KAI
Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego przypadających na rok 2024 kierujemy do naszych Przyjaciół, Darczyńców i Czytelników życzenia przygotowane przez Zarząd Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Niech te słowa będą dla wszystkich Państwa zwiastunem pięknych chwil w rodzinnym gronie podczas tegorocznych Świąt oraz w całym 2025 roku.
W trudnych okresach polskiej historii z Podhala często płynął głos rozsądku i przywiązania do polskości. Dzisiaj, w obliczu niszczenia polskiej szkoły przez lewackich ideologów z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Górale chcą wyrazić swój sprzeciw i upomnieć się o normalność procesu edukacji. W sobotę 21 grudnia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej Ks. Piotra Skargi, Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły oraz Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci organizują manifestację w Parku Miejskim w Nowym Targu. Protest odbędzie się w godzinach 12.00 – 14.00.
Kardynał Gerhard Ludwig Müller, biskup Athanasius Schneider ORC, biskup Joseph Strickland oraz ojciec Jan Strumiłowski OCist to duchowni występujący w filmie „Credo”, przekazujący nam cenną wiedzę o współczesnym Kościele. Film zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi dzięki Darczyńcom i Przyjaciołom będzie wyemitowany w środę 18 grudnia w Elblągu. Na bezpłatny pokaz zapraszają Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci.
Za wymysły lewackich propagandzistów płacimy wszyscy w podniesionych cenach nośników energii, nowych podatkach i poprzez ukryte koszty, windujące wydatki na produkcję, usługi i funkcjonowanie gospodarstw domowych. O tym, w jaki sposób tzw. walka o ochronę klimatu będzie rzutowała na drenowanie budżetów rodzin i firm dowiemy się na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Poznaniu 19 grudnia w „Domu Technika”. Tytuł spotkania z dr. Mariuszem Błochowiakiem to „Oszustwo klimatyczne – przyczyny zmian klimatu”.
Czas Adwentu to czas oczekiwania na przyjście na świat Bożej Dzieciny, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze dni przybliżające nas do Bożego Narodzenia, zwróćmy nasze myśli do betlejemskiej stajenki i zaczerpnijmy nadziei na osobiste odrodzenie. Oddajmy się modlitwie przygotowującej nas do Narodzin Pana i skorzystajmy z rekolekcji prowadzonych przez O. Jana Strumiłowskiego OCist, udostępnionych na kanale PCh24TV. Pomóżmy w ich promocji, aby dotarły do jak najszerszego grona osób.