Benedykt XVI i Kościół są obiektem ataków ze strony „potężnych sił” – stwierdził w wywiadzie dla niedzielnego wydania włoskiego dziennika „La Stampa” amerykański pisarz katolicki, George Weigel biograf Jana Pawła II. Weigel uważa, że obecny kryzys Kościoła w USA to nie rezultat skandalu pedofilii, z którym według niego uporano się już tam w 2002 roku, lecz "wojny kulturowej na Zachodzie" – informuje serwis internetowy Polskiego Radia.
"Kościół katolicki jest ostatnim instytucjonalnym obrońcą idei, głoszącej, że są prawdy moralne w świecie i w ludziach. Na Zachodzie są potężne siły, które negują ich istnienie, które popychają ku temu, by wierzyć, że ludzkość jest giętka i uległa, że małżeństwo można zdefiniować ustawami, że seks to forma sportu, że istoty ludzkie nienarodzone, ciężko chore lub upośledzone nie liczą się, że siły przymusu państwa mogą i powinny narzucić to, co kardynał Ratzinger określił mianem dyktatury relatywizmu" - uważa George Weigel. Jego zdaniem „wszystkie te siły widzą w uchybieniach niektórych synów i córek Kościoła i w błędach, popełnionych przez niektórych zwierzchników, okazję do zniszczenia nauczania Kościoła".
Odnosząc się do obecnej prasowej fali krytyki pod adresem papieża i Watykanu, Weigel oświadczył, że artykuły pełne „prostackich błędów” świadczą o tym, iż niektórzy dziennikarze i ich szefowie „nie są w stanie zrozumieć, że Kościół to nie korporacja, w której papież kontroluje każdy aspekt życia, po parafie włącznie”. Zaś „adwokaci bez skrupułów" próbują zaciągnąć Watykan do sądu.
Zdaniem amerykańskiego pisarza, ataków na Kościół nie można uznać za „skoordynowany spisek”, ale „przeciwko Kościołowi grają różne siły interesów: politycy i komentatorzy, którzy chcą zniszczyć wiarygodność Kościoła, adwokaci mający za cel wyrządzenie strat finansowych Watykanowi, antykatoliccy świeccy, którzy wykorzystują każdą okazję, by uderzyć w Kościół oraz katolicy, podążający za nigdy nie dokonaną rewolucją". Według Weigela, domagają się oni zniesienia celibatu, wyświęcanie kobiet i zmniejszenie władzy biskupów.
Źródło: polskieradio.pl