Goleniów: przy szpitalu otwarto Okno Życia

2012-03-26 00:00:00
Goleniów: przy szpitalu otwarto Okno Życia


Przy szpitalu w Goleniowie otwarto dziś Okno Życia. To trzeci taki punkt w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej po Szczecinie i Stargardzie Szczecińskim. Do tej pory odnaleziono w nich dwie dziewczynki, obie w Szczecinie.

Szczecińskie okno działa przy parafii i dyżury pełnią tam siostry zakonne. To w Stargardzie funkcjonuje przy Centrum Socjalnym Caritas. Natomiast goleniowskie powstało z inicjatywy osoby świeckiej.

- Pomysł rodził się już od kilku lat, ale podczas wizyty w Warszawie, kiedy mijałem podobne okno przy jednym ze stołecznych szpitali, nabrał on realnych kształtów - mówi jego pomysłodawca chirurg Jarosław Gnaś, który pracuje w szpitalu w Goleniowie od 3 lat.

Okno znajduje się w miejscu ustronnym, które zapewni anonimowość matce. Po alarmie natychmiast pojawi się tam personel szpitala.

- Każde życie to radość, że ktoś został ocalony i nie stała się krzywda - mówi ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. - Gdy dojdzie do tragedii, wszyscy zadajemy sobie pytanie, jak można było do tego dopuścić, czy zrobiono wszystko, żeby tragedii nie było. Okno Życia jest jednym z miejsc, gdzie jest szansa ocalić każde życie choćby w ten sposób.

Szczecińskie Okno Życia działa od 2009 roku, a to w Stargardzie od 2010 roku.

Źródło: KAI

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.