Gorsze lekarstwo od choroby

2009-02-12 00:00:00
Gorsze lekarstwo od choroby

Powiedzenie mówi, że gdy amerykańską gospodarkę dosięga przeziębienie, reszta świata choruje na ciężką grypę. Czy prezydent Obama poradzi sobie z recesją?

Gdy rodzinie zaczyna brakować pieniędzy na bieżące życie, wyjścia z sytuacji są dwa. Albo zacząć oszczędzać, albo zwiększyć swoje dochody. W przypadku budżetu państwa trzeba natomiast zmniejszyć wydatki i zwiększyć oszczędności. Tymczasem w czasie kryzysu budżety państw rosną do niewyobrażalnych rozmiarów z powodu zwiększonych wydatków. I właśnie to błędne założenie jest tak naprawdę najważniejszym elementem programu ekonomicznego Baracka Obamy.

W założeniu zwiększone wydatki państwowe mają obudzić na nowo gospodarkę i zwiększyć popyt wewnętrzny, wyciągając kraj z recesji. Ale to właśnie one stały się jedną z przyczyn tego, że Amerykę dosięgnął obecny kryzys. „Co prawda retoryka stosowana przez Obamę jest inna niż Busha, to jednak ich program jest niemal identyczny. Czyli większy rząd, więcej wydatków, więcej interwencjonizmu. Rozbudowany rząd doprowadził Busha do wielkiej klęski. To samo stanie się z Obamą” – przekonuje ekspert podatkowy CATO Institute z Waszyngtonu dr Daniel Mitchell.

Jeszcze w 2002 roku budżet Stanów Zjednoczonych był zbilansowany. Od tamtej pory deficyt budżetowy stale rósł. W 2008 roku sięgnął niemal 490 mld dolarów przy ogólnym budżecie ponad 3,1 biliona dolarów. Wzrost wydatków państwowych towarzyszył całemu okresowi prezydentury Busha. Rosły jednak również dochody, głównie za sprawą obniżki podatków w połowie kadencji. Teraz dochody budżetu rosnąć już raczej nie będą. Mimo to Obama planuje zwiększyć wydatki jeszcze bardziej niż Bush. Dziś wydatki państwa stanowią ponad 27 proc. amerykańskiego PKB, co – jak na tradycje tego kraju – jest liczbą ogromną. W czasie rządów Obamy udział państwa może wzrosnąć nawet do 30 proc.!

Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.