Grecja: hierarcha wzywa do prawnego uznania Kościoła katolickiego
2008-08-26 00:00:00
O prawne uznanie Kościoła katolickiego przez władze Grecji zaapelował abp Nikolaos Printezis, metropolita Naxos, Tinos, Andros i Mykonos. W wywiadzie dla dziennika „Elefthérotypia” 67-letni hierarcha wyraził ubolewanie, że „duża część świata politycznego, w tym obecni ministrowie, charakteryzuje się jeśli nie nieufnością, to przynajmniej stronniczością, wynikającą z wielkiej ignorancji” w stosunku do Kościoła katolickiego.
Chociaż istnienie Kościoła jest w Grecji uznawane de facto, to nie ma jednak żadnych przepisów regulujących jego stosunki z państwem. Stwarza to przeszkody np. w tworzeniu nowych miejsc kultu i nie daje prawa do korzystania z pomocy państwa w trosce o kościelne zabytki, których utrzymanie przekracza możliwości finansowe niewielkiej wspólnoty katolickiej.
Abp Printezis obawia się, że odmawiając od lat prawnego uznania Kościoła katolickiego władze kierują się nie względami prawnymi, lecz oportunizmem, związanym z ewentualnym kosztem politycznym swojej decyzji. Ponad 90 proc. mieszkańców Grecji należy bowiem do Kościoła prawosławnego, który ma status Kościoła państwowego.
Głos w tej sprawie zabrał w marcu 2005 r. papież Jan Paweł II. Prosił władze o nadanie Kościołowi „statusu prawnego, którego brakuje, a który byłby znakiem pełnego uznania jego praw, podobnie jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej”, której Grecja jest członkiem.
W kraju tym żyje 350 tys. katolików. Latem liczba ta powiększa się o miliony turystów, którzy odwiedzają Grecję.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.