Grecja: hierarcha wzywa do prawnego uznania Kościoła katolickiego

2008-08-26 00:00:00

O prawne uznanie Kościoła katolickiego przez władze Grecji zaapelował abp Nikolaos Printezis, metropolita Naxos, Tinos, Andros i Mykonos. W wywiadzie dla dziennika „Elefthérotypia” 67-letni hierarcha wyraził ubolewanie, że „duża część świata politycznego, w tym obecni ministrowie, charakteryzuje się jeśli nie nieufnością, to przynajmniej stronniczością, wynikającą z wielkiej ignorancji” w stosunku do Kościoła katolickiego.

Chociaż istnienie Kościoła jest w Grecji uznawane de facto, to nie ma jednak żadnych przepisów regulujących jego stosunki z państwem. Stwarza to przeszkody np. w tworzeniu nowych miejsc kultu i nie daje prawa do korzystania z pomocy państwa w trosce o kościelne zabytki, których utrzymanie przekracza możliwości finansowe niewielkiej wspólnoty katolickiej.

Abp Printezis obawia się, że odmawiając od lat prawnego uznania Kościoła katolickiego władze kierują się nie względami prawnymi, lecz oportunizmem, związanym z ewentualnym kosztem politycznym swojej decyzji. Ponad 90 proc. mieszkańców Grecji należy bowiem do Kościoła prawosławnego, który ma status Kościoła państwowego.

Głos w tej sprawie zabrał w marcu 2005 r. papież Jan Paweł II. Prosił władze o nadanie Kościołowi „statusu prawnego, którego brakuje, a który byłby znakiem pełnego uznania jego praw, podobnie jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej”, której Grecja jest członkiem.

W kraju tym żyje 350 tys. katolików. Latem liczba ta powiększa się o miliony turystów, którzy odwiedzają Grecję.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.