Grupa kanadyjskich medyków apeluje o uczciwość w kwestii pobierania organów
2010-09-16 00:00:00
Grupa lekarzy kanadyjskich apeluje do środowisk medycznych, by nie pobierać organów od pacjentów, których serce chwilowo przestało działać. Uważają oni, że niektórzy medycy niepotrzebnie wprowadzają w błąd rodziny, że nie uda się uratować ich najbliższych po ustaniu akcji serca. Tymczasem podjęcie odpowiednich kroków często prowadzi do przywrócenia życia tym osobom.
Ośmiu lekarzy napisało na łamach magazynu „Pediatric Critical Care Medicine”, że warunkiem etycznego pobrania narządów od martwego dawcy jest stwierdzenie jego nieodwracalnej śmierci. Jednak obecnie pojęcie śmierci zostało tak zdefiniowane, by umożliwić pobieranie organów szybko psujących się wcześniej, zanim tak naprawdę pacjent umrze, czyli wtedy, kiedy stwierdzi się nieodwracalny zanik wszystkich funkcji życiowych, mimo podjętej przez lekarzy próby ich przywrócenia. Problem polega jednak na tym, że wraz ze śmiercią tak rozumianą, następuje śmierć prawie wszystkich organów.
Dlatego też w 1981 r. wprowadzono pojęcie tzw. śmierci mózgowej, a w 1991 r. przyjęto tzw. Protokół Pittsburski, który określa warunki pobierania organów od pacjentów, u których stwierdzono chwilowe zatrzymanie akcji serca.
Protokół pozwala na odłączenie aparatury i pobranie organów od osób, u których stwierdzono zatrzymanie akcji serca od 30 do 60 minut. Jeśli serce, po upływie tego czasu, zacznie samodzielnie bić, wówczas pacjent wraca na odział intensywnej terapii. Jeśli jednak przestanie ono znowu bić przez okres dłuższy niż 2 minuty, wówczas pobiera się od niego organy. Zdarza się jednak, że akcja serca powraca nawet po 5- i 10 - minutowej przerwie, i wówczas okazuje się, że organy pobierane są od wciąż żyjącej osoby.
Kanadyjscy medycy przestrzegli, że niektórzy lekarze tak bardzo pragną przedłużać życie swoich pacjentów przez stosowanie przeszczepów, że może to ich prowadzić do przyjęcia stronniczych kryteriów stwierdzenia śmierci serca.
Niedawno na łamach gazety „Canada’s National Post”, dr Ari Joffe przyznał, że lekarze „niezupełnie szczerze” informują rodziców o śmierci ich dzieci. Czasami to nie jest jeszcze śmierć nieodwracalna, a oni już proponują im, by wyrazili zgodę na pobranie organów.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!