Grupa kanadyjskich medyków apeluje o uczciwość w kwestii pobierania organów

2010-09-16 00:00:00
Grupa kanadyjskich medyków apeluje o uczciwość w kwestii pobierania organów

Grupa lekarzy kanadyjskich apeluje do środowisk medycznych, by nie pobierać organów od pacjentów, których serce chwilowo przestało działać. Uważają oni, że niektórzy medycy niepotrzebnie wprowadzają w błąd rodziny, że nie uda się uratować ich najbliższych po ustaniu akcji serca. Tymczasem podjęcie odpowiednich kroków często prowadzi do przywrócenia życia tym osobom.

Ośmiu lekarzy napisało na łamach magazynu „Pediatric Critical Care Medicine”, że warunkiem etycznego pobrania narządów od martwego dawcy jest stwierdzenie jego nieodwracalnej śmierci. Jednak obecnie pojęcie śmierci zostało tak zdefiniowane, by umożliwić pobieranie organów szybko psujących się wcześniej, zanim tak naprawdę pacjent umrze, czyli wtedy, kiedy stwierdzi się nieodwracalny zanik wszystkich funkcji życiowych, mimo podjętej przez lekarzy próby ich przywrócenia. Problem polega jednak na tym, że wraz ze śmiercią tak rozumianą, następuje śmierć prawie wszystkich organów.

Dlatego też w 1981 r. wprowadzono pojęcie tzw. śmierci mózgowej, a w 1991 r. przyjęto tzw. Protokół Pittsburski, który określa warunki pobierania organów od pacjentów, u których stwierdzono chwilowe zatrzymanie akcji serca.

Protokół pozwala na odłączenie aparatury i pobranie organów od osób, u których stwierdzono zatrzymanie akcji serca od 30 do 60 minut. Jeśli serce, po upływie tego czasu, zacznie samodzielnie bić, wówczas pacjent wraca na odział intensywnej terapii. Jeśli jednak przestanie ono znowu bić przez okres dłuższy niż 2 minuty, wówczas pobiera się od niego organy. Zdarza się jednak, że akcja serca powraca nawet po 5- i 10 - minutowej przerwie, i wówczas okazuje się, że organy pobierane są od wciąż żyjącej osoby.

Kanadyjscy medycy przestrzegli, że niektórzy lekarze tak bardzo pragną przedłużać życie swoich pacjentów przez stosowanie przeszczepów, że może to ich prowadzić do przyjęcia stronniczych kryteriów stwierdzenia śmierci serca.

Niedawno na łamach gazety „Canada’s National Post”, dr Ari Joffe przyznał, że lekarze „niezupełnie szczerze” informują rodziców o śmierci ich dzieci. Czasami to nie jest jeszcze śmierć nieodwracalna, a oni już proponują im, by wyrazili zgodę na pobranie organów.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.