Grzegorz Braun w Klubie Polonia Christiana w Krakowie

2014-02-13 00:00:00
Grzegorz Braun w Klubie Polonia Christiana w Krakowie
Spotkanie z najbardziej znanym polskim reżyserem-dokumentalistą w Hotelu Europejskim w Krakowie przyciągnęło tłumy publiczności. Organizatorzy zadbali o dodatkowe miejsca, dzięki czemu Grzegorz Braun wygłosił prelekcję i wziął udział w dyskusji przed 250-osobową publiką. Temat główny stanowiło pięć przesądów polskiej inteligencji, których istnienie sformułował i szeroko uzasadniał zaproszony gość.


Grzegorz Braun wśród przesądnych pięciu stereotypów wymienił: demokratyzm, etatyzm, modernizm, indyferentyzm i judeoidealizm. W czasie spotkania, które poprowadził red. Krystian Kratiuk, dyskutowano o różnych aspektach poszczególnych przesądów, głównie w kontekście współczesnej kondycji narodu i państwa polskiego. Indagowany o judeoidealizm, zauważył, iż jest to problem wykraczający poza postrzeganie stosunków społecznych i politycznych na linii Polska-Izrael i dotyczy większości, jeśli nie całości polityki, jaką w sprawach zagranicznych realizują po 1989 r. kolejne rządy w Warszawie. W związku z tym, Grzegorz Braun zaproponował, by przesąd ten formułować szerzej, jako abstrakcjonizm geopolityczny.


Oprócz głównego tematu, który przyświecał środowemu spotkaniu w Klubie Polonia Christiana, zaproszony gość poruszał także problem polskiej historiografii i genezy jej powstawania. Krytycznie nawiązywał do wzorców edukacyjnych i tendencji, jakie towarzyszą kształceniu elit na ziemiach polskich od końca XVIII wieku, a więc od powstania Komisji Edukacji Narodowej. Wydarzenie to postrzegane jest wśród polskiej inteligencji jako jej mit założycielski, bez względu na rolę, jaką w procesie zwalczania Kościoła Katolickiego i Tradycji w Polsce odegrała powołana na Sejmie Rozbiorowym w 1773 roku instytucja.


Grzegorz Braun to reżyser, scenarzysta i publicysta, autor kilkunastu filmów dokumentalnych m.in. Marsz wyzwolicieli i Defilada zwycięzców oraz filmów o współpracy Lecha Wałęsy z SB. Współreżyser – wraz z Robertem Kaczmarkiem - głośnych filmów biograficznych o generale Jaruzelskim: Towarzysz generał oraz Towarzysz generał idzie na wojnę.


PiotrSkarga.pl

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!