Grzegorz Braun w Klubie Polonia Christiana w Krakowie

2014-02-13 00:00:00
Grzegorz Braun w Klubie Polonia Christiana w Krakowie
Spotkanie z najbardziej znanym polskim reżyserem-dokumentalistą w Hotelu Europejskim w Krakowie przyciągnęło tłumy publiczności. Organizatorzy zadbali o dodatkowe miejsca, dzięki czemu Grzegorz Braun wygłosił prelekcję i wziął udział w dyskusji przed 250-osobową publiką. Temat główny stanowiło pięć przesądów polskiej inteligencji, których istnienie sformułował i szeroko uzasadniał zaproszony gość.


Grzegorz Braun wśród przesądnych pięciu stereotypów wymienił: demokratyzm, etatyzm, modernizm, indyferentyzm i judeoidealizm. W czasie spotkania, które poprowadził red. Krystian Kratiuk, dyskutowano o różnych aspektach poszczególnych przesądów, głównie w kontekście współczesnej kondycji narodu i państwa polskiego. Indagowany o judeoidealizm, zauważył, iż jest to problem wykraczający poza postrzeganie stosunków społecznych i politycznych na linii Polska-Izrael i dotyczy większości, jeśli nie całości polityki, jaką w sprawach zagranicznych realizują po 1989 r. kolejne rządy w Warszawie. W związku z tym, Grzegorz Braun zaproponował, by przesąd ten formułować szerzej, jako abstrakcjonizm geopolityczny.


Oprócz głównego tematu, który przyświecał środowemu spotkaniu w Klubie Polonia Christiana, zaproszony gość poruszał także problem polskiej historiografii i genezy jej powstawania. Krytycznie nawiązywał do wzorców edukacyjnych i tendencji, jakie towarzyszą kształceniu elit na ziemiach polskich od końca XVIII wieku, a więc od powstania Komisji Edukacji Narodowej. Wydarzenie to postrzegane jest wśród polskiej inteligencji jako jej mit założycielski, bez względu na rolę, jaką w procesie zwalczania Kościoła Katolickiego i Tradycji w Polsce odegrała powołana na Sejmie Rozbiorowym w 1773 roku instytucja.


Grzegorz Braun to reżyser, scenarzysta i publicysta, autor kilkunastu filmów dokumentalnych m.in. Marsz wyzwolicieli i Defilada zwycięzców oraz filmów o współpracy Lecha Wałęsy z SB. Współreżyser – wraz z Robertem Kaczmarkiem - głośnych filmów biograficznych o generale Jaruzelskim: Towarzysz generał oraz Towarzysz generał idzie na wojnę.


PiotrSkarga.pl

Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.