Grzegorz Braun wśród przesądnych pięciu stereotypów wymienił: demokratyzm, etatyzm, modernizm, indyferentyzm i judeoidealizm. W czasie spotkania, które poprowadził red. Krystian Kratiuk, dyskutowano o różnych aspektach poszczególnych przesądów, głównie w kontekście współczesnej kondycji narodu i państwa polskiego. Indagowany o judeoidealizm, zauważył, iż jest to problem wykraczający poza postrzeganie stosunków społecznych i politycznych na linii Polska-Izrael i dotyczy większości, jeśli nie całości polityki, jaką w sprawach zagranicznych realizują po 1989 r. kolejne rządy w Warszawie. W związku z tym, Grzegorz Braun zaproponował, by przesąd ten formułować szerzej, jako abstrakcjonizm geopolityczny.
Oprócz głównego tematu, który przyświecał środowemu spotkaniu w Klubie Polonia Christiana, zaproszony gość poruszał także problem polskiej historiografii i genezy jej powstawania. Krytycznie nawiązywał do wzorców edukacyjnych i tendencji, jakie towarzyszą kształceniu elit na ziemiach polskich od końca XVIII wieku, a więc od powstania Komisji Edukacji Narodowej. Wydarzenie to postrzegane jest wśród polskiej inteligencji jako jej mit założycielski, bez względu na rolę, jaką w procesie zwalczania Kościoła Katolickiego i Tradycji w Polsce odegrała powołana na Sejmie Rozbiorowym w 1773 roku instytucja.
Grzegorz Braun to reżyser, scenarzysta i publicysta, autor kilkunastu filmów dokumentalnych m.in. Marsz wyzwolicieli i Defilada zwycięzców oraz filmów o współpracy Lecha Wałęsy z SB. Współreżyser – wraz z Robertem Kaczmarkiem - głośnych filmów biograficznych o generale Jaruzelskim: Towarzysz generał oraz Towarzysz generał idzie na wojnę.
PiotrSkarga.pl
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy