Grzegorz Braun w Klubie Polonia Christiana w Krakowie

2014-02-13 00:00:00
Grzegorz Braun w Klubie Polonia Christiana w Krakowie
Spotkanie z najbardziej znanym polskim reżyserem-dokumentalistą w Hotelu Europejskim w Krakowie przyciągnęło tłumy publiczności. Organizatorzy zadbali o dodatkowe miejsca, dzięki czemu Grzegorz Braun wygłosił prelekcję i wziął udział w dyskusji przed 250-osobową publiką. Temat główny stanowiło pięć przesądów polskiej inteligencji, których istnienie sformułował i szeroko uzasadniał zaproszony gość.


Grzegorz Braun wśród przesądnych pięciu stereotypów wymienił: demokratyzm, etatyzm, modernizm, indyferentyzm i judeoidealizm. W czasie spotkania, które poprowadził red. Krystian Kratiuk, dyskutowano o różnych aspektach poszczególnych przesądów, głównie w kontekście współczesnej kondycji narodu i państwa polskiego. Indagowany o judeoidealizm, zauważył, iż jest to problem wykraczający poza postrzeganie stosunków społecznych i politycznych na linii Polska-Izrael i dotyczy większości, jeśli nie całości polityki, jaką w sprawach zagranicznych realizują po 1989 r. kolejne rządy w Warszawie. W związku z tym, Grzegorz Braun zaproponował, by przesąd ten formułować szerzej, jako abstrakcjonizm geopolityczny.


Oprócz głównego tematu, który przyświecał środowemu spotkaniu w Klubie Polonia Christiana, zaproszony gość poruszał także problem polskiej historiografii i genezy jej powstawania. Krytycznie nawiązywał do wzorców edukacyjnych i tendencji, jakie towarzyszą kształceniu elit na ziemiach polskich od końca XVIII wieku, a więc od powstania Komisji Edukacji Narodowej. Wydarzenie to postrzegane jest wśród polskiej inteligencji jako jej mit założycielski, bez względu na rolę, jaką w procesie zwalczania Kościoła Katolickiego i Tradycji w Polsce odegrała powołana na Sejmie Rozbiorowym w 1773 roku instytucja.


Grzegorz Braun to reżyser, scenarzysta i publicysta, autor kilkunastu filmów dokumentalnych m.in. Marsz wyzwolicieli i Defilada zwycięzców oraz filmów o współpracy Lecha Wałęsy z SB. Współreżyser – wraz z Robertem Kaczmarkiem - głośnych filmów biograficznych o generale Jaruzelskim: Towarzysz generał oraz Towarzysz generał idzie na wojnę.


PiotrSkarga.pl

Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.