We współczesnym świecie gospodarowanie zamieniło się w totalny hazard – stwierdzili uczestnicy konferencji „Kościół wobec kryzysu finansowego”, którą 20. stycznia 2012 r. zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna.
Debata odbyła się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, w Warszawie, poprowadził ją bp Wojciech Polak. W dyskusji uczestniczyli także: bp Józef Kupny - przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu ds. Społecznych, prof. Paul H. Dembiński - dyrektor L’Observatoire de la Finance w Genewie, prof. Aniela Dylus - dyrektor Instytutu Politologii UKSW, prof. Adam Glapiński - Katedra Historii Myśli Ekonomicznej SGH oraz dr Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.
Prelegenci zgodnie podkreślili, że przyczyn kryzysu jest wiele, ale główna wynika z niepohamowanej i nieetycznej chęci zysku instytucji finansowych, która skutkuje powstaniem zjawiska określanego jako „casino capitalism”. Odejście od wartości i wyrugowanie z życia społecznego osoby Boga doprowadziło do zaburzenia mechanizmów rozwoju cywilizacyjnego, także w wymiarze gospodarczym i ekonomicznym.
Profesor Aniela Dylus zwracała uwagę, że na kryzys składają się liczne zjawiska, w tym gruntowne przemiany w rozumieniu gospodarki. „Już nie produkuje się dla zaspokajania potrzeb, to zeszło na drugi plan, natomiast w gospodarce sfinansjalizowanej weszliśmy do kasyna. Kiedy w gospodarce dominuje gra na giełdzie i operacje finansowe - to jasne jest, że ludzie, którzy się tym zajmują kładą nacisk na ryzyko, bawią się tym ryzykiem i to jest główne źródło kryzysu” – stwierdza prof. Dylus.
W podobnym tonie wypowiedział się bp Józef Kupny, który korzeni kryzysu dopatruje się w rozdziale etyki i ekonomii. „Jeśli żadne zasady etyczne nie obowiązują to jest najprostsza droga do różnego rodzaju nadużyć, nieetycznego zachowania na rynku, gry i braku poszanowania wartości" - dodaje bp Kupny.
Z kolei Andrzej Sadowski wiąże obecną zapaść w gospodarce z kryzysem pośród elit politycznych, które jak stwierdza „przestały wyznawać wartości, dlatego doprowadziły swoje państwa na skraj bankructwa”. Dzisiejsza polityka opiera się na braku perspektywy i spychaniu problemów oraz zadłużenia na przyszłe pokolenia, które niestety nie będą w stanie podołać zaciąganym obecnie zobowiązaniom.
Prelegenci byli zgodni, że należy skończyć z mitem który głosi, że gospodarka i ekonomia to dziedziny oparte na księgowej kalkulacji. Zamiast tego należy docenić i podkreślić ich społeczny charakter. A jak stwierdza Sadowski „skoro mówimy o społeczeństwie - to Kościół ma tu olbrzymią rolę do odegrania […] rola Kościoła jest olbrzymia zarówno ze względów edukacyjnych jak i ze względu na przesłanie religijne, odnoszące się do relacji międzyludzkich”. Ratunkiem w kryzysie może być powrót do wartości chrześcijańskich i oparcie wszelkiej działalności społecznej na etycznym fundamencie dziesięciu przykazań.
Na podstawie materiałów z Pafere.org
PiotrSkarga.pl
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy