Herman Van Rompuy: bezkonkurencyjny, bo bez konkurencji

2012-02-23 00:00:00
Herman Van Rompuy: bezkonkurencyjny, bo bez konkurencji

Za tydzień Rada Europejska ma wybrać swego nowego szefa. Więcej niż prawdopodobne jest, że zostanie nim jej dotychczasowy przewodniczący. Jego największą zasługą jest to, że jest. Spokojny, cichy, z poczuciem humoru – idealny kandydat dla prawdziwych kreatorów polityki UE.

Duńska premier Helle Thorning-Schmidt rozpoczęła konsultacje na ten temat ze wszystkim szefami państw i rządów z zamiarem podjęcia decyzji na szczycie UE 1 – 2 marca – mówi „Rzeczpospolitej" Preben Aaman, rzecznik duńskiej prezydencji. W maju upływa pierwsza 2,5-roczna kadencja Belga.
 
Podczas gdy świat borykał się z kryzysem finansowym, Unia Europejska świętowała w Lizbonie wejście w życie nowego traktatu. Na podstawie jego zapisów wybrano nowego funkcjonariusza UE – szefa Rady Europejskiej. Osoba prezydenta Komisji Europejskiej wywołała zdumienie i rozczarowanie. Postawiono na polityka całkowicie nieznanego i nieposiadającego żadnych charyzmatycznych cech, uzasadniających pełnienie tak wysokiej funkcji. Van Rompuy znany jest jedynie z tego, że udało mu się utworzyć rząd i zjednoczyć rozpadającą się Belgię po siedmiu miesiącach stanu zawieszenia.
 
Warto zauważyć, że kandydatura Van Rumpuy'a wzbudzała ogromny entuzjazm po obu stronach Renu. Tylko naiwni mogli uważać, że tak wytrawni polityczni gracze jak Merkel i Sarkozy uznają zwierzchnictwo Belga. Sama procedura wyboru Rompuya wzbudzała wątpliwości. Szwecja, sprawująca przewodnictwo w UE, dążyła, by wybór przewodniczącego odbył się na zasadzie konsensusu zamiast na drodze głosowania, co przewidywał traktat.
 
Problem uległości Belga wobec Francji i Niemiec szczególnie uwidocznił się jesienią 2010 r., gdy na szczycie francusko-niemieckim w Deauville Nicolas Sarkozy i Angela Merkel sami zdecydowali, jak reformować zarządzanie gospodarcze w UE, budząc wściekłość pozostałych. Van Rompuy tylko powtórzył ich propozycje.
Spolegliwość i nijakość belgijskiego eurokraty nie umknęła uwadze, jego „podwładnych”. Znany z ciętego języka Nigel Farage, eurodeputowany i współprzewodniczący frakcji Europa Wolności i Demokracji w słynnej swej wypowiedzi odniósł się do cech Belga: - Nie chcę być niegrzeczny, ale naprawdę ma pan charyzmę mokrego mopa i wygląd urzędniczyny z banku. 
 
Kolejna kadencja van Rompuya nie przyniesie pewnie wielkich zmian w sposobie sprawowania tej godności. Nie taki bowiem cel ma obsadzenie Belgiem stanowiska szefa Rady Europejskiej.
 

luk
Źródło: rp.pl
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!