Herman Van Rompuy: bezkonkurencyjny, bo bez konkurencji

2012-02-23 00:00:00
Herman Van Rompuy: bezkonkurencyjny, bo bez konkurencji

Za tydzień Rada Europejska ma wybrać swego nowego szefa. Więcej niż prawdopodobne jest, że zostanie nim jej dotychczasowy przewodniczący. Jego największą zasługą jest to, że jest. Spokojny, cichy, z poczuciem humoru – idealny kandydat dla prawdziwych kreatorów polityki UE.

Duńska premier Helle Thorning-Schmidt rozpoczęła konsultacje na ten temat ze wszystkim szefami państw i rządów z zamiarem podjęcia decyzji na szczycie UE 1 – 2 marca – mówi „Rzeczpospolitej" Preben Aaman, rzecznik duńskiej prezydencji. W maju upływa pierwsza 2,5-roczna kadencja Belga.
 
Podczas gdy świat borykał się z kryzysem finansowym, Unia Europejska świętowała w Lizbonie wejście w życie nowego traktatu. Na podstawie jego zapisów wybrano nowego funkcjonariusza UE – szefa Rady Europejskiej. Osoba prezydenta Komisji Europejskiej wywołała zdumienie i rozczarowanie. Postawiono na polityka całkowicie nieznanego i nieposiadającego żadnych charyzmatycznych cech, uzasadniających pełnienie tak wysokiej funkcji. Van Rompuy znany jest jedynie z tego, że udało mu się utworzyć rząd i zjednoczyć rozpadającą się Belgię po siedmiu miesiącach stanu zawieszenia.
 
Warto zauważyć, że kandydatura Van Rumpuy'a wzbudzała ogromny entuzjazm po obu stronach Renu. Tylko naiwni mogli uważać, że tak wytrawni polityczni gracze jak Merkel i Sarkozy uznają zwierzchnictwo Belga. Sama procedura wyboru Rompuya wzbudzała wątpliwości. Szwecja, sprawująca przewodnictwo w UE, dążyła, by wybór przewodniczącego odbył się na zasadzie konsensusu zamiast na drodze głosowania, co przewidywał traktat.
 
Problem uległości Belga wobec Francji i Niemiec szczególnie uwidocznił się jesienią 2010 r., gdy na szczycie francusko-niemieckim w Deauville Nicolas Sarkozy i Angela Merkel sami zdecydowali, jak reformować zarządzanie gospodarcze w UE, budząc wściekłość pozostałych. Van Rompuy tylko powtórzył ich propozycje.
Spolegliwość i nijakość belgijskiego eurokraty nie umknęła uwadze, jego „podwładnych”. Znany z ciętego języka Nigel Farage, eurodeputowany i współprzewodniczący frakcji Europa Wolności i Demokracji w słynnej swej wypowiedzi odniósł się do cech Belga: - Nie chcę być niegrzeczny, ale naprawdę ma pan charyzmę mokrego mopa i wygląd urzędniczyny z banku. 
 
Kolejna kadencja van Rompuya nie przyniesie pewnie wielkich zmian w sposobie sprawowania tej godności. Nie taki bowiem cel ma obsadzenie Belgiem stanowiska szefa Rady Europejskiej.
 

luk
Źródło: rp.pl
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!