Hierarcha anglikański z Ugandy krytykuje sposób mianowania zwierzchnika wspólnoty

2008-08-04 00:00:00

Anglikański „arcybiskup” Ugandy Henry Luke Orombi nazwał proces nominacji „arcybiskupa” Canterbury – honorowego przywódcy Wspólnoty anglikańskiej „reliktem brytyjskiego kolonializmu”. – Nawet papież jest wybierany przez «swoich», a anglikanie mają człowieka mianowanego przez świecki rząd – stwierdził hierarcha na łamach dziennika „The Times”.

Henry Luke Orombi należy do grupy 250 „biskupów”, głównie z Afryki i półkuli południowej, którzy zbojkotowali Konferencję Lambeth w Canterbury, na znak sprzeciwu wobec udzielania święceń kapłańskich kobietom i homoseksualistom.

Orombi uważa, że należący do Wspólnoty Anglikańskiej „Kościół” episkopalny w USA, który w 2003 r. wyświęcił żyjącego w związku homoseksualnym Gene’a Robinsona na „biskupa”, powinien okazać żal i odbyć pokutę. Ordynacja Robinsona jest bowiem sprzeczna z nauczaniem Biblii nt. zachowań homoseksualnych.

„Jak możemy razem przyjmować Komunię św., uczestniczyć w grupach biblijnych i jeść posiłki, udając, że wszystko jest dobrze, że nadal jesteśmy kolegami tych, którzy nie przestają łamać nauczania biblijnego i rezolucji Konferencji Lambeth?” – pyta retorycznie abp Orombi, tłumacząc swą nieobecność na obradach „biskupów” anglikańskich.

Anglikański „arcybiskup” Canterbury, będący zarazem prymasem całej Anglii, jest mianowany przez monarchę brytyjskiego na wniosek premiera. „Duchowe przywództwo światowej wspólnoty niezależnych i autonomicznych prowincji nie powinno być składane w ręce człowieka mianowanego przez świecki rząd” – zaznaczył hierarcha z Ugandy.

”Arcybiskup” Canterbury, którym obecnie jest Rowan Williams, przewodzi Wspólnocie Anglikańskiej, liczącej 77 mln wiernych, skupionych w 38 prowincjach kościelnych, nad którymi jednak nie ma żadnej władzy.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.