Hiszpania: antyreligijna cenzura w baskijskiej telewizji

2012-02-07 00:00:00
Hiszpania: antyreligijna cenzura w baskijskiej telewizji


Biskupi Kraju Basków wyrazili stanowczy sprzeciw wobec usunięcia z publicznego radia i telewizji baskijskiej EITB (Euskal Irrati Telebista – Baskijskie Radio i Telewizja) spotu informacyjnego, który przypominał o „prawie rodziców do wolnego wyboru przedmiotu religia w publicznych szkołach”. Wiadomość usunięto z programów na wniosek jednego z „doradców politycznych”, który pracuje dla zarządu baskijskiego radiokomitetu Euskal Irrati Telebista.

W specjalnym komunikacie biskupi podkreślają, że pierwotny projekt spotu został dostosowany do norm EITB na polecenie departamentu komercyjnego. „Po przyjęciu wymaganych poprawek spoty radiofoniczne wreszcie zaczęły być emitowane po dwóch dniach opóźnienia” – czytamy w komunikacie. Jednak 1 lutego, po sprzeciwie jednego z „doradców politycznych” spółki spot został usunięty jako „niezgodny z zasadami reklamowymi zatwierdzonymi przez Zarząd Administracyjny”.

„W spocie mówi się o wolności wyboru, zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem, o obecności kultury religijnej, której treści są zatwierdzone przez Ministerstwo Edukacji, ponieważ stanowią część szkolnego curriculum” – podkreślają biskupi, wyrażając ostry sprzeciw wobec decyzji podjętej przez baskijski podmiot publiczny, który w tym wypadku nie broni podstawowych praw – wolności słowa i wolności religijnej. „Podjęty krok jest właściwy dla laicyzmu wykluczającego element religijny z życia społecznego i niestosowny dla instytucji publicznej, która służy wszystkim” – czytamy w komunikacie.

Źródło: Radio Watykańskie

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!