Hiszpania: atak lewaków na symbole katolickie

2009-08-12 00:00:00
Hiszpania: atak lewaków na symbole katolickie

Antyreligijne organizacje w Hiszpanii żądają, by z życia publicznego zniknęły wszelkie odniesienia do chrześcijaństwa. Nie wystarcza im usunięcie krzyży zapowiadane przez rząd – informuje „Rzeczpospolita”.

Do wznowienia sporów na temat istnienia w przestrzeni publicznej symboli religijnych skłonił Hiszpanów wywiad, który agencji  Europa Press udzielił minister sprawiedliwości Francisca Caamano. Szef resortu sprawiedliwości Hiszpanii ujawnił, że nowa ustawa o wolności religijnej, którą chce wprowadzić socjalistyczny rząd, zakłada wyeliminowanie krzyży, wizerunków świętych, itp. ze szkół, żłobków i innych instytucji publicznych. Na dotychczasowych miejscach będą mogły pozostać jedynie symbole należące do dziedzictwa kultury ze względu na ich wartość historyczną lub artystyczną.

Nawet tak nieprzyjazna katolicyzmowi regulacja prawna nie zadowoliła lewaków. Ministra Caamano zaatakowały organizacje, które uważają, że w dziedzinie laicyzacji Hiszpania już i tak ma 30 lat opóźnienia w stosunku do innych krajów Zachodu. Ich zdaniem należy bezwzględnie usunąć wszystko, co kojarzy się z religią, a zabytki i dzieła sztuki przekazać do muzeów. Antykatolickich lewaków rażą także krzyż i Biblia znajdujące się na sali, podczas zaprzysiężenia rządu. Według nich ministrowie powinni przysięgać na konstytucję.

Sprawujący posługę kapłańską w hiszpańskiej Nawarze ks. Piotr Roszak w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej” stwierdził, że plany usuwania krzyży z sal szkolnych i miejsc publicznych to wyraźny przejaw chrystianofobii cechującej „nową laickość”, którą stara się narzucić premier Zapatero. - Usuwanie krzyży ze szkół wpisuje się w program ideologicznego wychowania obywatelskiego, które wzbudziło w Hiszpanii tyle kontrowersji – podkreśla.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.