Hiszpania: bezprecedensowa wygrana w procesie o hidżab

2012-02-22 00:00:00
Hiszpania: bezprecedensowa wygrana w procesie o hidżab

Według hiszpańskiego sądu, szkoła może zakazać noszenia hidżabu nie naruszając wolności sumienia. Muzułmanie zapowiadają apelację.


Rodzina Hiszpanki marokańskiego pochodzenia złożyła pozew przeciwko szkole, która zawiesiła uczennicę za uczęszczanie na lekcje w hidżabie. W 2010 roku Najwa, 16-letnia córka przewodniczącego Centrum Kultury Islamskiej w Pozuelo, zaczęła przychodzić na lekcje w stroju zakrywającym głowę. Wywołało to reakcję ze strony nauczycieli i dyrekcji, która po kilku miesiącach zabroniła uczennicy uczestnictwa w zajęciach w nieregulaminowym ubiorze. Zgłoszenie przez uczennicę tego przypadku do lewicowego „El País” wywołało ogólnokrajową debatę, w której szkole zarzucano dyskryminację religijną. Sytuacja podzieliła również uczniów, zmuszając radę szkoły do przyjęcia nowego, bardziej szczegółowego regulaminu, zakazującego zakrywania głowy.
 

Hiszpański sąd orzekł, że szkoła nie złamała w ten sposób obowiązującego prawa. Według orzeczenia, „placówki edukacyjne korzystają z autonomii w kwestii opracowywania, zatwierdzania i wykonywania projektów edukacyjnych i regulaminowych, a także norm organizacyjnych i dotyczących funkcjonowania placówek. Opierając się na tej ustawie, władze gimnazjum im. Camilo José Cela opracowały rozporządzenie precyzując, że wewnątrz budynków szkolnych nie wolno nosić czapek ani żadnych innych nakryć głowy”. Sąd w uzasadnienie odwołał się również do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, rozstrzygającego w podobnej sprawie.

 

Wyrok wywołał oczywiście nieprzychylne komentarze ze strony przywódców lokalnych społeczności islamskich. Adwokat reprezentujący rodzinę uczennicy zapowiedział wniesienie apelacji.


Źródło: euroislam.pl
mat

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!