Hiszpania: biskup przestrzega przed fanatycznym sekularyzmem

2008-05-16 00:00:00

Hiszpański biskup Demetrio Fernandez z Tarazony przestrzegł ostatnio w liście pasterskim przed nowelizacją prawa o wolności religijnej. Konieczność wprowadzenia zmian – uważa hierarcha – może być pretekstem do narzucenia fanatycznego sekularyzmu, który w końcu usunie religię z przestrzeni publicznej – donosi Catholic News Agency.

Biskup Fernandez napisał, że Episkopat Hiszpanii jest zgodny co do tego, że prawo stanowiące o wolności religijnej wymaga uaktualnienia. Hierarcha stwierdził: „Nie obawiamy się tego, że innym religiom obecnym w Hiszpanii przyzna się prawa cywilne”, gdyż „zanim hiszpański rząd zaczął w ogóle mówić na ten temat, Sobór Watykański II proklamował coś podobnego 40 lat temu”.

Biskup zaznaczył, że wciąż istnieje wiele miejsc, gdzie chrześcijanie są prześladowani w imię „dzikiego i przestarzałego ateizmu” oraz fundamentalizmu, który odrzuca jakąkolwiek inną religię poza własną.

Biskupa Fernandeza niepokoi projekt reform zaproponowanych przez lewicowe władze, który zmierza do eliminacji wszelkiego przejawu religii z przestrzeni publicznej. Ten typ sekularyzmu, zdaniem hierarchy, wyraźnie kontrastuje z sekularyzmem obecnym w Stanach Zjednoczonych, gdzie, cytując Benedykta XVI „wymiar religijny w bogactwie form wyrażania jest nie tylko tolerowany lecz stanowi wartość samą w sobie, gdyż jest ceniony jako «dusza narodu» i fundamentalny gwarant praw i powinności człowieka”.

Biskup uważa, że jeśli ta reforma będzie opierała się „na radykalnym sekularyzmie” należy się obawiać, że „większość parlamentarna podepcze fundamentalne prawa, które nasza konstytucja uznaje i uczyni krok wstecz w dziedzinie wolności obywatelskich”.

7 maja br. Maria Fernandez de la Vega, wiceminister w rządzie Zapatero przedstawiła przed komisją konstytucyjną czteroletni plan reform. Była w nim mowa przede wszystkim o zmianach w konstytucji, mających zagwarantować równe prawa kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach życia oraz o konieczności zmiany ustawy o wolności religijnej. Do konstytucji ma być wprowadzony zapis o laickości państwa.

Źródło: Catholic News Agency, AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.