Hiszpania: biskupi o sprzeciwie sumienia wobec ”wychowania do obywatelstwa”

2008-09-19 00:00:00

Arcybiskup Madrytu kard. Antonio Maria Rouco Varela wraz z dwoma innymi biskupami hiszpańskimi domaga się, by w szkołach zezwolono rodzicom - bez żadnych ograniczeń - na zgłaszanie sprzeciwu sumienia wobec kontrowersyjnego przedmiotu „wychowanie do obywatelstwa” – donosi CatholicNewsAgency.

Reakcja kardynała pojawiła się po sporządzeniu notatki krążącej wśród nauczycieli, zalecającej, by zezwolić rodzicom na zgłoszenie sprzeciwu sumienia wobec finansowanego i wspieranego przez państwo kursu tylko w pierwszym dniu rozpoczęcia zajęć szkolnych.

Według hiszpańskiego dziennika „La Razon” trzech hierarchów: kard. Ruoco Varela, bp Jesus Catala oraz bp Joaquin Maria Lopez de Andujar przesłało dyrektywy do wszystkich szkół katolickich przypominając, że Episkopat Hiszpanii uważa, iż kurs „zawiera elementy sprzeczne z nauczaniem katolickim oraz z autentycznym humanizmem, takie jak: moralny relatywizm oraz ideologię gender”.

Hierarchowie „wypełniając obowiązki czuwania nad katolickim szkołami na swoim terenie” nakazali dyrektorom, by informowali rodziców o tym, że kurs jest sprzeczny z „fundamentalnym prawem rodziców do decydowania o rodzaju moralnej i religijnej edukacji, której pragną dla swoich dzieci”.

Biskupi stwierdzili, że pracownicy szkoły powinni „ułatwić rodzicom skorzystanie z prawa do sprzeciwu sumienia wobec przedmiotu „wychowanie do obywatelstwa” bez jakiegokolwiek limitu czasowego.

Źródło: CatholicNewsAgency.com, AS.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.