Hiszpania: jest źle, a będzie jeszcze gorzej
2008-09-11 00:00:00
Hiszpanów czekają ciężkie czasy – pisze „Rzeczpospolita”. Kryzys gospodarczy pod rządami socjalistów w Hiszpanii pogłębia się. Premier José Luis Rodriguez Zapatero przyznał w Parlamencie, że jest źle, a będzie gorzej.
– Po co pan tu przyszedł? – zapytał wczoraj w parlamencie szefa socjalistycznego rządu Hiszpanii José Luisa Rodrigueza Zapatero lider prawicowej Partii Ludowej (PP) Mariano Rajoy. Jego zdaniem premier nie zaproponował żadnych poważnych środków przeciwdziałania kryzysowi gospodarczemu, w którym pogrąża się kraj.
Prawica oskarża Zapatero o to, że celowo ukrywał przed społeczeństwem fatalny i stale pogarszający się stan gospodarki, by 9 marca tego roku socjaliści mogli ponownie wygrać wybory i utrzymać władzę – czytamy w „Rzeczpospolitej". Później zaś rząd wolał mówić o reformie ustawy aborcyjnej, o wspomaganym samobójstwie i o rozkopywaniu mogił z czasów wojny domowej, by odwrócić uwagę Hiszpanów od rosnącego bezrobocia i coraz wyższych cen.
– Trzeba być hipokrytą, żeby w celu uniknięcia debaty o gospodarce kłaść na stół takie tematy – oburzał się Mariano Rajoy w programie stacji Tele 5. Tematy, na które – jego zdaniem – „nie ma w Hiszpanii popytu” i które tylko dzielą społeczeństwo. Jak pomysł „zabijania ludzi za państwowe pieniądze” – tak określił wspomagane samobójstwo rzecznik Partii Ludowej Esteban Gonzalez Pons.
Podczas wystąpienia w parlamencie Zapatero przyznał, że bezrobocie w Hiszpanii wzrosło w drugim kwartale tego roku do 10,44 proc. i było najwyższe od roku 2004, kiedy to socjaliści przejęli władzę w Hiszpanii po ośmiu latach rządów prawicy. Socjalistyczny premier nie krył, że dla Hiszpanii nadchodzą „trudne i skomplikowane” czasy. – Trzeba się będzie pogodzić ze „słabym albo bardzo słabym” wzrostem gospodarczym (1,6 proc. w tym roku, 1 proc. w przyszłym), będącym efektem załamania się rynku nieruchomości, międzynarodowego kryzysu finansowego i wysokich cen ropy naftowej – tłumaczył Zapatero.
Zdaniem Rajoya głównym „problemem tego rządu jest to, że nie rządzi”.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.