Hiszpania: katedra w Tarazonie znów otwarta

2012-02-10 00:00:00
Hiszpania: katedra w Tarazonie znów otwarta

Po prawie 30 latach prac budowlanych, zabytkowa katedra Matki Bożej de la Huerta w Tarazonie w Aragonii na północy Hiszpanii, znów została otwarta i służy wiernym. Uroczystego jej otwarcia dokonali 9 lutego miejscowy biskup Eusebio Ignacio Hernández Sola oraz książęta Asturii: Filip i jego żona Letycja.
 
Katedra Najświętszej Maryi Panny de la Huerta jest arcydziełem architektury, malarstwa i sztuki oraz powodem dumy dla Aragonii i całej Hiszpanii – powiedział, otwierając świątynię, biskup Sola.
 
Zabytkową świątynię, zwaną Kaplicą Sykstyńską Renesansu Hiszpańskiego, zaczęto wznosić w połowie XII, a konsekrowano w 1232 roku, jako jeden z dwóch kościołów zbudowanych w stylu gotyku francuskiego w Aragonii. Dwa wieki później została ona w dużym stopniu zniszczona w wyniku tzw. Wojny Dwóch Piotrów między królestwami Kastylii i Aragonii, która z przerwami toczyła się w latach 1356-75.
 
Świątynia jest arcydziełem ostatniego okresu stylu aragońskiego „mudéjar”, który łączył w sobie elementy sztuki europejskiej i islamskiej. W 1931 roku świątynię ogłoszono zabytkiem historyczno-artystycznym, a w 2002 roku – narodowym dobrem kulturalnym.
 
W 1985 roku katedrę zamknięto ze względu na niebezpieczeństwo zawalenia się obiektu. Od tego czasu trwały  trudne, kosztowne i czasochłonne prace, które miały na celu przeciwdziałanie upadkowi i wzmocnienie katedry. W czerwcu 2000 roku książę Filip osobiście przybył do Tarazony, aby zapoznać się ze stanem odbudowy. Całość prac pochłonęła ponad 20 mln euro, które pochodziły z funduszy publicznych i od prywatnych sponsorów.
 
Tarazona jest starym grodem, powstałym jeszcze w czasach rzymskich, a dziś niewielkim miasteczkiem w Aragonii, liczącym niespełna 15 tys. mieszkańców. Od V wieku jest stolicą diecezji, która w ciągu stuleci zmieniała kształt i nazwy, a obecnie wchodzi w skład metropolii Saragossy. Od 29 stycznia 2011 r. jej biskupem jest 67-letni obecnie Eusebio Ignacio Hernández Sola.
 
Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!