Hiszpania: Kościół krytykuje politykę rządu socjalistów

2008-02-01 00:00:00
Hiszpania: Kościół krytykuje politykę rządu socjalistów

Kościół hiszpański ogłosił w czwartek 10-punktowy dokument Komisji Stałej Episkopatu, w którym ostro krytykuje większość działań rządu socjalistów. Komentatorzy wiążą ten fakt ze zbliżającymi się wyborami powszechnymi wyznaczonymi na 9 marca.

Jak podkreśla opozycyjny wobec rządu madrycki dziennik „El Mundo” w czwartkowym wydaniu elektronicznym, „Kościół, nie wymieniając żadnej partii z nazwy, wzywa de facto obywateli, aby nie głosowali na socjalistów, lecz na Partię Ludową” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Komentatorzy podkreślają, że rzecznik Episkopatu, biskup pomocniczy Madrytu Juan Antonio Martinez Camino podczas prezentacji dokumentu szczególny nacisk położył na zawartą w nim krytykę podejmowanych przez rząd premiera Jose Luisa Rodrigueza Zapatero, zakończonych niepowodzeniem prób wynegocjowania pokoju z terrorystyczną organizacją baskijską ETA. Tymczasem krytyka tych prób, jest jednym z motywów przewodnich kampanii przedwyborczej prowadzonej przez centroprawicową Partię Ludową.

„Katolicy i obywatele, którzy pragną działać odpowiedzialnie - piszą w dokumencie biskupi - powinni poprzeć swymi głosami te partie, które nie posuwają się do otwartego uznania organizacji terrorystycznych za politycznego interlokutora”.

Na liście zarzutów dotyczących „łamania moralności katolickiej” przez socjalistów, którzy doszli do władzy w wyniku wyborów z marca 2004 roku, są takie jak „destabilizacja rodziny opartej na małżeństwie” poprzez uznanie innych związków oraz „naruszanie prawa rodziców do wychowania dzieci” poprzez wprowadzenie w szkołach lekcji „wychowania obywatelskiego” i zniesienie obowiązkowego charakteru lekcji religii – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.