Hiszpania: lewica straszy Kościołem

2010-11-16 00:00:00

Zapatero straszy wyborców papieżem – donosi „Rzeczpospolita”. Tydzień po wizycie Benedykta XVI w Barcelonie szef hiszpańskiego rządu ostrzegał Katalończyków przed prawicą, która – jak twierdził – chce oddać parlament na usługi Kościoła. Wybory w Katalonii odbędą się 28 listopada. Sondaże pokazują, ze lewica może utracić władzę po 7 latach rządów w tym regionie.

Podczas niedawnej wizyty Ojca Świętego w Hiszpanii, José Zapatero spotkał się z papieżem dopiero podczas ceremonii pożegnania na lotnisku. Rozmawiał z Benedyktem XVI przez 10 minut. Z komunikatu rządu wynika, że odpierał oskarżenia papieża o agresywny laicyzm, tłumacząc, że dystans między państwem i Kościołem bierze się z zapisanej w konstytucji neutralności wyznaniowej Hiszpanii – czytamy w „Rzeczpospolitej.

Lider opozycyjnej Partii Ludowej Marian Rajoy stwierdził, że podczas wizyty papieża Zapatero nie stanął na wysokości zadania, uchylając się od udziału we Mszy św. Odpierając te zarzuty lewicowy premier powiedział: – Czego chce Rajoy, byśmy tworzyli prawa, które podobają się papieżowi? Będziemy tworzyli prawa, które podobają się parlamentowi i obywatelom.

„Rz” przypomina, że z powodu braku poparcia politycznego i społecznego Zapatero postanowił odłożyć do szuflady projekt ustawy o wolności religijnej, która miała doprowadzić do usunięcia krzyży z miejsc publicznych. – Ustawa jest potrzebna, ale nie pilna – tłumaczył. Został skrytykowany przez Republikańską Lewicę Katalonii, która zarzuciła socjalistycznemu rządowi, że finansując Kościół katolicki z publicznych pieniędzy, łamie zasadę neutralności religijnej państwa.

Źródło: "Rzeczpospolita"
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!