Hiszpania: lewicowy rząd przyjął projekt nowej ustawy aborcyjnej
2009-09-25 00:00:00
Rząd Hiszpanii zatwierdził projekt ustawy, która umożliwi aborcję na życzenie – donosi dziennik „Rzeczpospolita”. Godzące w rodzinę przepisy doprowadzą do nasilenia się procederu zabijania dzieci nienarodzonych. Nawet szesnastoletnie dziewczyny będą mogły uczynić to „legalnie”, bez wiedzy rodziców.
Obecne prawo, istniejące od 1985 roku, dopuszcza aborcję tylko gdy ciąża była wynikiem gwałtu, zagraża zdrowiu fizycznemu lub psychicznemu matki lub wykryto deformację płodu. "Zagrożenie psychiczne" okazało się wygodną furtką prawną – czytamy w „Rz”. Dziennik przypomina, że w 2007 r. dokonano ponad 112 tys. aborcji, niemal wszystkie w prywatnych ośrodkach aborcyjnych.
Niemal co druga kobieta, która uśmierciła swoje nienarodzone dziecko nie miała skończonych 25 lat, 6 tys. miało mniej niż 18 lat, a 500 mniej niż 15.
– To szaleństwo, głupota i brak odpowiedzialności. Takie prawo godzi w sens istnienia człowieka. Jaki będzie następny krok, odebranie rodzicom praw rodzicielskich? – mówi "Rz" Josep Miró i Arevol, przewodniczący E-Cristians, największej katolickiej organizacji w Katalonii.
– Rząd nie ma prawa mieszać się do życia hiszpańskich rodzin. Podważać zaufania do rodziców, uczyć dzieci kłamstwa – podkreśla Monserrat Ripoll, przewodnicząca zrzeszenia rodziców przy jednym z barcelońskich gimnazjów.
Nowe prawo skrytykowali ginekolodzy. Wielu uprzedziło, że nie będą dokonywać zabiegów, inni ostrzegają, że nie usuną ciąży nieletniej bez rozmowy z jej rodzicami – informuje „Rzeczpospolita”. – To, co robi rząd, to nie postęp, tylko anarchia. Nie można zachęcać do usuwania ciąży w kraju, w którym co krok spotyka się automaty z prezerwatywami – mówi madrycki ginekolog Luis Crespo.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.