Hiszpania: obrońcy życia apelują do króla w sprawie ustawy aborcyjnej
2010-02-18 00:00:00
Społeczne poparcie dla apelu skierowanego do króla Juana Carlosa I, aby nie podpisywał ustawy o aborcji, przeszło najśmielsze oczekiwania jego inicjatorów – donosi „Nasz Dziennik” w korespondencji z Madrytu. W krótkim czasie organizatorzy akcji zebrali ponad 50 tys. podpisów.
Pomimo tego bezprecedensowego poparcia dla pierwszej inicjatywy, która jest skierowana bezpośrednio do króla, Alejandro Campoy, rzecznik kampanii, apeluje do społeczeństwa o dalsze popieranie apelu, aby uniemożliwić wejście w życie nowej ustawy, która w tej chwili znajduje się w senacie – czytamy w „Naszym Dzienniku.
– Choć jesteśmy pozytywnie zaskoczeni zebraniem 50 tys. podpisów w tak krótkim czasie, to koniecznością jest dalsze przyłączanie się do prośby, by król Juan Carlos I, kiedy nadejdzie odpowiedni moment, sam mógł stwierdzić, że setki tysięcy obywateli nie chcą, aby swoim podpisem sankcjonował tę jawnie niesprawiedliwą ustawę – zaapelował Campoy.
Olegario González de Cardenal, profesor teologii na Papieskim Uniwersytecie w Salamance i członek Królewskiej Akademii Nauk Moralnych i Politycznych (Real Academia de Ciencias Morales y Políticas), uważa, że „król – jak każdy obywatel – jest podmiotem wszystkich praw i wolności konstytucyjnych. Jego sumienie pozwala mu zatem sprzeciwić się i odmówić złożenia podpisu pod ustawą, którą uchwala się przeciwko prawom fundamentalnym”.
Profesor teologii moralnej na Uniwersytecie Nawarry José María Pardo podkreśla, że „ratyfikowanie ustawy jest wyrażeniem zgody i poparcia, i król powinien się jej sprzeciwić”.
– W sumieniu każdy katolik – król czy poddany, zobowiązany jest do tego, by zrobić wszystko w celu uniemożliwienia przyjęcia tego prawa – stwierdza Luis Joaquín Jaubert, obrońca węzła małżeńskiego w diecezji Tenerife.
- Król Juan Carlos nie powinien nigdy ratyfikować ustawy o aborcji - stanowczo stwierdza jezuita o. Jorge Loring. – Ustawy, która godzi nie tylko w moralność, ale także w fundamentalne prawa, których broni i które gwarantuje konstytucja – dodaje.
Źródło: "Nasz Dziennik"
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.