Hiszpania: ostra reakcja naukowców na słowa lewicowej minister o ludzkim płodzie
2009-05-21 00:00:00
W Hiszpanii trwa dyskusja nad projektem ustawy liberalizującej aborcję w jeszcze większym niż dotychczas stopniu. Projekt ten wkrótce trafi do parlamentu – informuje „Radio Watykańskie”. Minister ds. równości Bibiana Aido stwierdziła, że „płód nie jest ludzką istotą” i że są na to podstawy naukowe. „Ignorantka pozbawiona rozumu” – w taki sposób odpowiedzieli jej naukowcy i lekarze.
– Ideologia zaczyna się tam, gdzie kończy się poznanie. Minister nie interesuje to, co mówią naukowcy, więc stosuje ideologię – powiedział wybitny profesor genetyki Uniwersytetu Alcalá de Henares, Nicolás Jouve de la Barreda. Embrion i płód są biologicznie porównywalne do urodzonego dziecka bądź osoby dorosłej. Różni je jedynie czas, ponieważ ludzka istota jest ta sama i posiada swoją tożsamość genetyczną przez całe życie. – Chodzi o tę samą istotę w procesie ciągłego rozwoju, która charakteryzuje się «continuum» genetycznym, a zatem i biologicznym – powiedział prof. Jouve de la Barreda. Na jakiej podstawie można więc powiedzieć, że płód nie jest ludzką istotą, a na dodatek, że taki pogląd ma podstawy naukowe?
W dyskusji zabrali głos nawet językoznawcy. – Płód jest istotą ludzką z punktu widzenia etymologicznego. Jest istotą, ponieważ istnieje, i ludzką, ponieważ pochodzi od człowieka, a nie od konia czy małpy – stwierdził prof. Gregorio Salvador z Królewskiej Akademii Języka.
Wczoraj premier Zapatero stanął w obronie zapisu, który mówi, że 16-latka będzie mogła dokonać aborcji bez zgody rodziców. Zdaniem premiera, pytanie o zgodę miałoby decydujący wpływ na decyzję nastolatki, która tymczasem powinna być „wolna” i „intymna”. Ponadto, według Zapatero, chodzi tutaj o „prawo kobiety” i na pierwszym miejscu powinna stać jej wola.
Projekt ustawy o aborcji budzi coraz większe opory nawet w szeregach socjalistów.
Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.