Hiszpania: ostry spadek liczby zawieranych małżeństw

2009-06-09 00:00:00
Hiszpania: ostry spadek liczby zawieranych małżeństw

W Hiszpanii spada liczba małżeństw – donosi Radio Watykańskie. W roku 2008 zawarto ponad 196 tys. związków – o blisko 11 proc. mniej niż 20 lat temu. Jednocześnie w tym okresie liczba ludności wzrosła o ponad 7 mln – wynika z raportu, który opublikował Krajowy Instytut Statystyczny.

Te dane potwierdzają przede wszystkim brak polityki prorodzinnej administracji publicznych – uważa Eduardo Hertfelder, dyrektor Hiszpańskiego Instytutu Rodziny. Obok Malty i Polski, Hiszpania jest krajem Unii Europejskiej, gdzie najmniej pomaga się rodzinie. Nie bez wpływu na taką sytuację pozostają także reformy antyrodzinne premiera Zapatero – podaje rozgłośnia watykańska.

Szybki spadek liczby zawartych małżeństw obserwuje się szczególnie w ostatnich ośmiu latach (2000-2008), najbardziej w Madrycie – wynika z danych Krajowego Urzędu Statystycznego.

Raport stwierdza także, że w 2008 r. Hiszpania miała największy przyrost naturalny w ciągu ostatnich 20 lat. Jednak 20,7 proc. nowo narodzonych to dzieci matek imigrantek (imigranci stanowią 12 proc. społeczeństwa).

Według danych Krajowego Instytutu Statystycznego w 2008 r. zawarto 196 613 związków małżeńskich, o 3,98 proc. mniej niż rok wcześniej. Przynajmniej jedna strona była cudzoziemcem w 37 497 zawartych związkach małżeńskich, pochodzącym głównie z Ameryki Łacińskiej. 44,4 proc. to małżeństwa między Hiszpanami i cudzoziemkami; 29,8 proc. – Hiszpanek z cudzoziemcami; 21,6 proc. – pomiędzy cudzoziemcami. W 2008 r. liczba urodzin (518 967) wzrosła o 5,37 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Liczba matek-imigrantek wynosi 107 475, o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

I jedna z najnowszych pozycji statystycznych, która mogła pojawić się jedynie w postchrześcijańskiej Hiszpanii - związków pomiędzy osobami tej samej płci było 3 549 (2 299 pomiędzy mężczyznami, 1 250 pomiędzy kobietami), o ok. 10 proc. więcej niż wcześniej – informuje Radio Watykańskie.

Źródło: Radio Watykańskie
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!