Hiszpania: ostry spadek liczby zawieranych małżeństw

2009-06-09 00:00:00
Hiszpania: ostry spadek liczby zawieranych małżeństw

W Hiszpanii spada liczba małżeństw – donosi Radio Watykańskie. W roku 2008 zawarto ponad 196 tys. związków – o blisko 11 proc. mniej niż 20 lat temu. Jednocześnie w tym okresie liczba ludności wzrosła o ponad 7 mln – wynika z raportu, który opublikował Krajowy Instytut Statystyczny.

Te dane potwierdzają przede wszystkim brak polityki prorodzinnej administracji publicznych – uważa Eduardo Hertfelder, dyrektor Hiszpańskiego Instytutu Rodziny. Obok Malty i Polski, Hiszpania jest krajem Unii Europejskiej, gdzie najmniej pomaga się rodzinie. Nie bez wpływu na taką sytuację pozostają także reformy antyrodzinne premiera Zapatero – podaje rozgłośnia watykańska.

Szybki spadek liczby zawartych małżeństw obserwuje się szczególnie w ostatnich ośmiu latach (2000-2008), najbardziej w Madrycie – wynika z danych Krajowego Urzędu Statystycznego.

Raport stwierdza także, że w 2008 r. Hiszpania miała największy przyrost naturalny w ciągu ostatnich 20 lat. Jednak 20,7 proc. nowo narodzonych to dzieci matek imigrantek (imigranci stanowią 12 proc. społeczeństwa).

Według danych Krajowego Instytutu Statystycznego w 2008 r. zawarto 196 613 związków małżeńskich, o 3,98 proc. mniej niż rok wcześniej. Przynajmniej jedna strona była cudzoziemcem w 37 497 zawartych związkach małżeńskich, pochodzącym głównie z Ameryki Łacińskiej. 44,4 proc. to małżeństwa między Hiszpanami i cudzoziemkami; 29,8 proc. – Hiszpanek z cudzoziemcami; 21,6 proc. – pomiędzy cudzoziemcami. W 2008 r. liczba urodzin (518 967) wzrosła o 5,37 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Liczba matek-imigrantek wynosi 107 475, o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

I jedna z najnowszych pozycji statystycznych, która mogła pojawić się jedynie w postchrześcijańskiej Hiszpanii - związków pomiędzy osobami tej samej płci było 3 549 (2 299 pomiędzy mężczyznami, 1 250 pomiędzy kobietami), o ok. 10 proc. więcej niż wcześniej – informuje Radio Watykańskie.

Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.