Hiszpania: powstanie Unia Matek broniąca ”kobiecości”

2010-03-12 00:00:00
Hiszpania: powstanie Unia Matek broniąca ”kobiecości”

Dziesiątki tysięcy kobiet protestowało 8 marca przed ministerstwem zdrowia w Hiszpanii. Kobiety zapowiedziały, że utworzą Unię Matek, broniącą praw matek, które zdecydują się zostać w domu, by wychowywać swoje dzieci.

Kobiety wydały oświadczenie, w którym tłumaczyły, dlaczego protestują. Uważają, że walka współczesnych feministek idzie w złym kierunku, a one „nie chcą być traktowane jak mężczyźni, lecz w pełni czuć się kobietami”.

„Matki nie są chronione. Czasami dzieje się tak z tego powodu, że my same zaślepione robieniem kariery zawodowej uważamy, iż bycie matką utrudnia rozwój naszej firmy” – napisały panie w oświadczeniu. Jednocześnie zapowiedziały, że będą walczyć o zmiany w społeczeństwie i biznesie, by macierzyństwo uznano za dobro wspólne, zasługujące na szczególną ochronę ze strony państwa i społeczeństwa.

Kobiety wezwały do obniżenie podatku ze sprzedaży pieluch, wydłużenia urlopu macierzyńskiego, wprowadzenia elastycznego czasu pracy oraz stworzenia żłobków i przedszkoli przyzakładowych.

„Teraz nadszedł czas dla nas kobiet, które jako jedyne jesteśmy w stanie dać życie nowej istocie, by zjednoczyć się jak kiedyś uczyniły to nasze babki, tworząc ruch feministyczny i powiedzieć państwu, biznesowi oraz społeczeństwu, że jesteśmy dumne z bycia kobietami, z bycia matkami” – napisały nowe „feministki”.

Unia Matek ma skupiać kobiety, które są dumne ze swojej kobiecości i macierzyństwa. Z jednej strony chcą wywalczyć pewne prawa dla kobiet, które rezygnują z pracy zawodowej, by zająć się domem i wychowaniem dzieci, z drugiej zaś – prawa pozwalające innym kobietom lepiej godzić macierzyństwo z pracą zawodową.

Źródło: CNA, AS
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.