Hiszpania: proces beatyfikacyjny męczenników z Sagrada Familia

2008-02-06 00:00:00
Hiszpania: proces beatyfikacyjny męczenników z Sagrada Familia

Arcybiskup Barcelony, kardynał Lluís Martínez Sistach otworzył na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny 12 męczenników. Są to osoby związane ze słynną, wciąż budowaną w stolicy Katalonii świątynią Sagrada Familia (Świętej Rodziny) i jej architektem Antonim Gaudim.


Proces beatyfikacyjny dotyczy sześciu kapłanów i sześciu świeckich, którzy ponieśli śmierć męczeńską w latach 1936-37 podczas prześladowań religijnych, jakie miały miejsce w okresie wojny domowej. W grupie znajduje się m.in. ks. Gil Parés, pierwszy kapelan i kustosz krypty kościoła Świętej Rodziny, wielki przyjaciel Gaudiego, jego spowiednik i wykonawca testamentu – mówi wicepostulator i proboszcz Sagrada Familia ks. Lluís Bonet. Pozostałe osoby to współpracownicy, przyjaciele i sąsiedzi słynnego architekta, którego proces beatyfikacyjny jest w toku.

W modlitwie o beatyfikację znajduje się prośba o łaskę przebaczenia oraz słowa Jezusa: „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować”.

Źródło: KAI
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.