Hiszpania: rząd nie chce debaty na temat liberalizacji prawa aborcyjnego

2008-12-23 00:00:00
Hiszpania: rząd nie chce debaty na temat liberalizacji prawa aborcyjnego

Debatujący obecnie nad liberalizacją prawa aborcyjnego parlament hiszpański ma poważny problem w związku z oświadczeniem Eduardo Hertfeldera, przewodniczącego Hiszpańskiego Instytutu Polityki Rodzinnej. Szczegółowe dane przedstawione przez Hertfeldera wykazały, że odsetek aborcji w ciągu 10 lat wzrósł dwukrotnie, aborcja jest główną przyczyną śmierci w kraju, a 97 proc. zabiegów uśmiercania dzieci poczętych jest przeprowadzanych z powodu zagrożenia zdrowia psychicznego kobiety. Dane te poważnie zaniepokoiły parlamentarzystów, którzy nie chcą debaty na ten temat – informuje portal LifeSiteNews.com.

Prawo aborcyjne w Hiszpanii jest bardzo liberalne i pozwala na zabijanie dzieci nienarodzonych praktycznie na każdym etapie ciąży. Aborcji można dokonywać od 12 do 22 tygodnia ciąży w przypadku gwałtu lub wady płodu. W przypadku zagrożenia dla zdrowia psychicznego kobiety „zabiegu” dokonać można praktycznie bez żadnych ograniczeń.

Mimo tak liberalnego prawa socjalistyczny rząd chce pójść jeszcze dalej. W swoich pracach w komisji socjaliści nie napotkali praktycznie żadnego oporu, aż do czasu sprawozdania przedstawionego przez Hertfeldera. Przewodniczący Hiszpańskiego Instytutu Polityki Rodzinnej wykazał, że do grudnia 2006 r. przeprowadzono w Hiszpanii ponad 1 milion 225 tys. „zabiegów”. Argument socjalistów, jakoby liberalizacja prawa miała ograniczyć liczbę zabijanych dzieci poczętych, stracił rację bytu. Prawo jest tak elastyczne, że praktycznie pozwala na aborcję w każdym czasie, co powoduje tylko wzrost odsetka zabijanych dzieci poczętych.

Hiszpański rząd argumentuje, że chce dorównać bardziej liberalnej Europie. Tymczasem fakty pokazują, że jedynymi państwami, które zezwalają na aborcję ze względu na ryzyko dla zdrowia kobiet praktycznie bez ograniczeń są Grecja i Hiszpania. W innych wymagane są odpowiednie konsultacje, określone procedury itp.

Po burzliwym przesłuchaniu w komisji Hertfeldera oskarżono o manipulowanie danymi. Co również okazało się nieprawdą, gdyż są to dane dostępne w Internecie i wykorzystywane oficjalnie przez parlament europejski.

Po przedstawieniu swojego oświadczenia Hertfelder stwierdził: - Odniosłem wrażenie, że socjalistyczni deputowani byli bardzo zdenerwowani. To stanowisko pokazuje że Partia Socjalistyczna nie chce debaty. Na poparcie swojej tezy Hertfelder wykazał, że o ile we Francji odsetek aborcji wzrósł o 5 proc., w Anglii o 9 proc., o tyle w Hiszpanii wzrósł on o 53 proc. W dodatku badania opinii publicznej pokazują, że 57 proc. Hiszpanów nie chce liberalizacji prawa aborcyjnego. Gorącym orędownikiem liberalizacji prawa zezwalającego na zabijanie dzieci nienarodzonych jest natomiast premier Zapatero.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.