Hiszpania: sąd broni klauzuli sumienia lekarzy

2012-02-19 00:00:00
Hiszpania: sąd broni klauzuli sumienia lekarzy

Sąd w Andaluzji unieważnił wyrok sądu niższej instancji
w sprawie dr Manuela Resa, który zaskarżył swojego pracodawcę – publiczny zakład opieki zdrowotnej w Andaluzji – za to, że zmuszano go do udziału w aborcji wbrew jego sumieniu. 

Sąd niższej instancji  nie zgodził się na przyznanie lekarzowi pierwszego kontaktu statusu ochronnego, zezwalającego na odmowę udziału w aborcji. Sąd stwierdził, że jego udział nie miałby charakteru bezpośredniego, dlatego nie należał mu się status ochronny. 
 
Jednak SN Andaluzji uznał, że lekarz musi mieć zagwarantowane prawo do sprzeciwu sumienia, nawet jeśli nie bierze bezpośredniego udziału w zabiegach aborcyjnych. Sąd też natychmiast przyznał mu status ochronny. 
 
Decyzja SN Andaluzji została przyjęta z wielkim zadowoleniem Stowarzyszenia na Rzecz Obrony Prawa do Sprzeciwu Sumienia (ANDOC). Obrońcy tzw. klauzuli sumienia mają podwójny powód do zadowolenia. Pod koniec stycznia tego roku także Sąd Najwyższy Hiszpanii wydał decyzję, broniącą prawa medyków do odmowy udziału w aborcji. Pewna para zaskarżyła lekarzy o to, że nie poinformowali ich o wadzie płodu i w związku z tym uniemożliwiono im skorzystanie z „prawa do aborcji”. SN jednak uznał, że wada była znikoma, a lekarze nie musieli o niej informować. 
 
Zgodnie z nowym prawem aborcyjnym, przyjętym w Hiszpanii przez socjalistów w 2010 r., kobieta może uśmiercić swoje dziecko do 14. tygodnia ciąży, a w razie wykrycia poważnych deformacji płodu – także w późniejszym okresie.

 
Źródło: LifeSiteNews.com ,AS.
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!