Hiszpania: Socjaliści kontynuują konfrontację z Kościołem
2008-07-07 00:00:00
Rządzący Hiszpanią socjaliści kontynuują kurs konfrontacji z Kościołem katolickim. Podczas weekendowego kongresu Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) w Madrycie jej delegaci opowiedzieli się za usunięciem symboli religijnych ze wszystkich budynków publicznych – podaje KAI.
W uchwale na zakończenie obrad zaproponowano także, aby skończyć z „nadmiernym znaczeniem katolickiej tradycji w hiszpańskim państwie“. W relacji z kongresu dziennik „El País“ pisze, że hiszpańska lewica uważa iż z budynków publicznych powinny zniknąć krzyże, znak Chrystusa nie powinien też towarzyszyć zaprzysiężaniu ministrów w Pałacu Królewskim.
Wicepremier hiszpańskiego rządu María Teresa Fernández de la Vega zaproponowała także reformę prawa aborcyjnego, które powinno być dostosowane do nowoczesnego prawa europejskiego dotyczącego przerywania ciąży. Obecnie w Hiszpanii można dokonać aborcji jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu, po stwierdzeniu niepełnosprawności dziecka oraz jeśli ciąża zagraża zdrowiu psychicznemu i fizycznemu matki. Ponadto socjaliści zapowiedzieli ułatwienia w dostępie do eutanazji.
37. kongres PSOE ponownie wybrał na przywódcę (sekretarza generalnego) Jose Luisa Rodrigueza Zapatero. Na premiera Hiszpanii głosowało 98,5 proc. delegatów - informuje „Rzeczpospolita”. Na kongresie gośćmi byli liczni liderzy lewicy z Ameryki Łacińskiej i z Europy, wśród nich szef SLD Grzegorz Napieralski, który afiszuje się z podziwem dla przywódcy hiszpańskich socjalistów i chce się na nim wzorować.
Od 2004 r., kiedy do władzy doszli socjaliści z premierem José Luis Rodriguez Zapatero na czele, ich działania wielokrotnie były przedmiotem ostrej krytyki przedstawicieli Kościoła katolickiego. Dotyczyła ona m. in. przyjęcia prawa legalizującego związki homoseksualne oraz dążenia do wyeliminowania nauki religii w szkołach publicznych – przypomina KAI.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.