Hiszpania: TK zbada konstytucyjność nowej ustawy aborcyjnej

2010-07-01 00:00:00
Hiszpania: TK zbada konstytucyjność nowej ustawy aborcyjnej

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny ma zbadać, czy uchwalona niedawno ustawa aborcyjna, która wejdzie w życie 5 lipca, jest zgodna z konstytucją. Ustawa pozwala na zabijanie dzieci poczętych bez żadnych ograniczeń do 14 tygodnia ciąży.

TK dał trzy dni rządowi oraz parlamentowi na przedstawienie argumentów na rzecz zawieszenia nowej ustawy aborcyjnej. Legislacja została zaskarżona przez konserwatystów.

Nowe prawo aborcyjne przyjęte w lutym tego roku stanowi ostatni element liberalnego programu realizowanego przez socjalistyczny rząd Zapatero, który doszedł do władzy w 2004 r. Sprawił on, że Hiszpania z jednego z bardziej katolickich państw w Europie stała się krajem laickim.

Ustawa aborcyjna jest kontrowersyjna z kilku powodów. Pozwala ona m.in. dziewczętom w wieku 16 i 17 lat dokonać aborcji bez wiedzy i zgody rodziców.

W czerwcu tego roku Partia Ludowa wystąpiła z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego, prosząc o zbadanie jej zgodności z konstytucją.

Obowiązująca do tej pory ustawa, która została przyjęta w 1985 r. przewiduje restrykcyjne kary za zabicie dziecka poczętego. Kobiety, które dopuściły się aborcji mogą nawet trafić do więzienia. Aborcja dopuszczalna jest do 12 tygodnia życia tylko w sytuacji, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub do 22 tygodnia, gdy płód ma ciężkie wady wrodzone. Kobiety mogą dokonać aborcji także ze względu na zagrożenie dla zdrowia psychicznego. I ten argument w praktyce jest najczęściej wykorzystywany. W sumie rocznie w Hiszpanii dokonuje się ponad 100 tys. aborcji z tego właśnie powodu.

Nowa ustawa stanowi, że aborcja jest fundamentalnym prawem kobiet. Sandra Moneo, która opracowała wniosek do TK argumentuje, że nowa ustawa narusza prawa dzieci nienarodzonych, uznając pierwszeństwo praw kobiet. Tymczasem kobiety mogą mieć "prawo do aborcji", jak stanowi wcześniejsze postanowienie Trybunału, tylko w przypadku gwałtu, deformacji płodu i poważnego zagrożenia życia. W innych przypadkach należy uznawać równość prawa kobiet do aborcji, jak i prawo dzieci poczętych do życia. Poza tym ustawa zezwalając na aborcję nieletnich bez wiedzy i zgody rodziców narusza prawa rodzicielskie.

Źródło: AP, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.