Stwierdzamy ewolucję społecznego zjawiska turystyki: od turystyki słońca, plaży i byków do turystyki kulturowej i religijnej - napisali uczestnicy XXVII Krajowych Dni Dziedzictwa Kulturowego Kościoła, jakie odbyły się w San Cristóbal de La Laguna na Teneryfie. Wzrost tendencji na rzecz turystyki kulturowej i religijnej jest odpowiedzią na potrzebę znalezienia bardziej znaczących doświadczeń, które przemieniłyby turystę wewnętrznie - czytamy w cytowanym przez Radio Watykańskie tekście.
Według uczestników spotkania, turystyka jest drogą komunikacji międzyosobowej i ofiaruje możliwości i wyzwania Dziedzictwu Kulturowemu Kościoła. Musimy przezwyciężyć wizję, jaka istnieje na temat sztuki religijnej w pewnych środowiskach, owoc kultury laickiej, która dąży do pozbawienia jej jakiegokolwiek odniesienia do chrześcijaństwa, banalizuje jej treści oraz ogranicza wyjaśnienia do czysto historycznych i estetycznych - wezwali w piśmie.
Jest rzeczą konieczną zachowanie wartości religijnych, które leżą u podstaw dzieł sztuki. Dzieła te są wyrazem i nośnikiem wiary, w której znalazły inspirację. Są to chrześcijańskie korzenie kultury zachodniej; chrześcijańskie korzenie Europy - czytamy w tekście.
Uczestnicy spotkania w San Cristóbal de La Laguna stwierdzili, że należy zwrócić większą uwagę na formację w dziedzinie "turystyki religijnej", w celu przekazania pełnej treść dzieła sztuki. Wśród konkretnych propozycji znajduje się m. in. zorganizowanie kursów na temat chrześcijańskiej ikonografii dla przewodników i studentów turystyki z wykorzystaniem miejscowych zasobów Kulturowego Dziedzictwa Kościoła - informuje rozgłośnia watykańska.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.