Hiszpania: tylko niewielki procent katolików chodzi do kościoła

2012-01-17 00:00:00
Hiszpania: tylko niewielki procent katolików chodzi do kościoła

Choć ponad 70 proc. Hiszpanów określa samych siebie jako katolików, tylko 13,6 proc. przyznaje się do praktyk religijnych i uczestnictwa w liturgii niedzielnej oraz podczas świąt kościelnych. Takie dane ujawnia w najnowszym swoim badaniu hiszpańskie Centrum Studiów Socjologicznych (CIS).

Sondaż wskazuje, że niemal nie zmienił się odsetek osób przyznających się do swego katolicyzmu – w stosunku do ubiegłego roku nastąpił bowiem minimalny spadek o 0,2 proc.

Wśród grupy określającej siebie jako wierzący (wśród których 73,4 proc. określiło się jako katolicy, a 1,9 proc. jako wyznawcy innych wyznań i religii), 58,2 proc. przyznało, że "prawie nigdy" nie uczestniczyło we Mszy. W ubiegłym roku odsetek takich osób wynosił 57,8 proc.

Liczba respondentów, którzy przyznali, że uczestniczą "kilka razy w roku" w religijnych nabożeństwach – wyłączając śluby, Pierwsze Komunie Święte i pogrzeby – wzrosła z 16,4 proc. w 2010 r. do 17,7 proc., a tych którzy chodzą do kościoła "raz w miesiącu" spadła z 10,1 proc. do 7,3 proc.


Źródło: KAI

Zobacz ilu Polaków deklaruje wiarę katolicką.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!