Hiszpania: władze Katalonii chcą ograniczyć prawa Kościoła
2008-01-30 00:00:00
W kościołach Katalonii będzie można sprawować Mszę św. jedynie za zezwoleniem miejscowych władz. W lutym władze tego autonomicznego regionu Hiszpanii przyjmą ustawę o ośrodkach kultu i miejscach spotkań religijnych, która znacznie ograniczy swobodę działania Kościoła katolickiego w tej części kraju – informuje „Nasz Dziennik”.
Projekt ustawy, przygotowany przez przedstawicieli lewicowych partii katalońskich, skupionych wokół antykatolickiego rządu Hiszpanii José Luisa Zapatery, został przyjęty przez kataloński rząd 21 listopada ubiegłego roku – czytamy w „NDz”. Ustanawia on szereg norm dla lokalnych urzędów, dając im uprawnienia do wydawania pozwoleń, zarówno na funkcjonowanie istniejących, jak i tworzenie nowych ośrodków kultu.
Wprawdzie ustawa stwierdza, że podstawowymi kryteriami decydującymi o przyznaniu takiego pozwolenia mają być "warunki higieny, bezpieczeństwa i godności”, niestety nie wyznacza ona żadnych szczegółowych norm w tym zakresie. W rzeczywistości więc decyzja w tej kwestii zależeć będzie od woli polityków, ich upodobań i poglądów.
Przyjęty przez kataloński rząd projekt ustawy przewiduje również przyznawanie specjalnych pozwoleń na "sporadyczną działalność religijną w miejscach czy na drogach publicznych". W tym ostatnim przypadku nie ulega wątpliwości, że chodzi przede wszystkim o sprawę bardzo popularnych w Hiszpanii procesji, które od chwili wejścia w życie ustawy mogą być zakazywane "w celu zagwarantowania bezpieczeństwa i zdrowia" – czytamy w „NDz”. Daje to duże pole do nadużyć i kontrowersyjnych decyzji.
Ustawa musi być jeszcze w ostatecznym kształcie zaaprobowana przez katalońskich deputowanych. Biorąc pod uwagę, że są nimi w większości przedstawiciele lewicowych i skrajnie lewicowych ugrupowań politycznych można przewidywać, iż nie będzie z tym problemu.
Źródło: Nasz Dziennik
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.