Hiszpania: władze oświatowe utrudniają dostęp do katechizacji

2008-04-08 00:00:00
Hiszpania: władze oświatowe utrudniają dostęp do katechizacji

Pomimo trudności, jakie stwarza administracja edukacyjna, prawie 5,5 mln spośród ponad 7 mln uczniów hiszpańskich szkół uczęszcza na lekcje religii. Raport o katechizacji opublikowała Komisja Episkopatu Hiszpanii ds. Nauczania i Katechezy – informuje Radio Watykańskie.

W bieżącym roku szkolnym, w szkołach prowadzonych przez zgromadzenia zakonne lekcję religii wybrało 98 proc. uczniów, w szkołach publicznych – 68,5 proc. Jeśli chodzi o poszczególne etapy edukacji, to w przedszkolu i szkole podstawowej na lekcję religii uczęszcza 84 proc. uczniów. Liczba ta zmniejsza się w gimnazjum (63 proc.) i szkole średniej (48,9 proc.).

Zdaniem Komisji ds. Nauczania i Katechezy na dwóch ostatnich etapach to sami uczniowie decydują o uczęszczaniu lub nie na lekcję religii i zwykle wybierają opcje dla nich najwygodniejsze. Warto podkreślić, że alternatywę stanowią np. tzw. „zajęcia wychowawcze”, czyli czas na naukę, powtórki, a nawet wypoczynek. Tę opcję wybrało 35 proc. uczniów.

W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba uczniów, którzy wybrali lekcję religii, zmniejszyła się o 1,3 proc. Jest to niewiele, biorąc pod uwagę trudności, na jakie napotykają rodzice w niektórych szkołach. Pomimo że przedmiot jest obowiązkowy, niekiedy nie figuruje na liście przedmiotów lub też szkoła publiczna zwleka z zatrudnieniem katechety nawet kilka miesięcy – czytamy w serwisie internetowym Radia Watykańskiego.

Źródło: Radio Watykańskie
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.