Hiszpania: wybory potwierdziły dominację socjalistów

2008-03-11 00:00:00

Hegemonia socjalistów oraz przywództwo José Luisa Zapatero w Hiszpanii zostały wczoraj potwierdzone – tak prof. Miguel Ángel Belmonte z Uniwersytetu Abat Oliba CEU w Barcelonie ocenia w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wynik niedzielnych wyborów w Hiszpanii.

Przyczynę tak wielkiego poparcia dla PSOE w tych wyborach rozmówca dziennika widzi m. in. w zamordowaniu przez ETA w przedwyborczy piątek członka PSE (Socjalistycznej Partii Euskadi), Isaíasa Carrasco w baskijskiej wiosce Mondragon. – W tej niewielkiej wiosce, podobnie jak w wielu innych w Kraju Basków, istnieje koalicja między komunistami (Izquierda Unida) oraz mającą powiązania z ETA partią polityczną ANV, nielegalną ze względu na posiadane konotacje. Morderstwo to poważnie nadszarpnęło wizerunek komunistów w oczach hiszpańskiej opinii publicznej, dlatego wielu ich zwolenników głosowało teraz na PSOE. Powszechną sympatię dla tego ostatniego ugrupowania wzmocnił fakt, iż ETA prosiła o nieuczestniczenie w tych wyborach z tego względu, że ANV została zdelegalizowana – ocenia prof. Belmonte.

Według Profesora, socjaliści mimo że nie zebrali bezwzględnej większości, tj. 176 miejsc w Kongresie Deputowanych, to jednak nie będą mieć problemu ze stworzeniem monopartyjnego rządu. – W praktyce PSOE nie będzie potrzebowało żadnej koalicji, tylko sporadycznego poparcia mniejszych ugrupowań na czas poszczególnych głosowań – zaznacza.

Według rozmówcy „Naszego Dziennika” najprawdopodobniej przez najbliższe dwa lata zelży kampania przeciwko Kościołowi katolickiemu ponieważ PSOE pragnie uchodzić za partię "zmiany" i "dialogu". Należy się jednak spodziewać, iż w roku 2010 lub 2011 powróci antykościelna polityka i retoryka, ażeby na nowo zmobilizować środowiska lewicowe. – Na przykład w Katalonii PSOE prowadziła kampanię wyborczą pod hasłem »Jeśli nie pójdziesz, oni wrócą«. Mając tu na myśli, że kto opuszcza wybory, przyczynia się do powrotu do władzy prawicy, na czele ze »złym Kościołem« i jego »majątkiem« – komentuje prof. Miguel Ángel Belmonte

Na pytanie o dalsze kroki Luisa Zapatero profesor Uniwersytetu Abat Oliba odpowiedział, że jego zdaniem Zapatero spróbuje w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat wprowadzić zmiany do obowiązującej od 1978 r. konstytucji. Jedna z tych zmian będzie dotyczyła kwestii dziedziczenia tronu Hiszpanii (zgodnie z obecnie obowiązującym prawem przypadnie on Filipowi de Bourbon, mimo iż jest on młodszy od swoich sióstr, jedynie dlatego, że jest mężczyzną nie zaś kobietą), będącej bardzo starą tradycją hiszpańskiej monarchii. Zmiana ustawy zasadniczej wymaga jednak 2/3 głosów w Zgromadzeniu oraz referendum, nowych wyborów do Zgromadzenia i zyskania również w nim większości 2/3.

Nowa sytuacja polityczna w Hiszpanii ułatwi także działalność środowisk homoseksualnych. Zdaniem rozmówcy „Naszego Dziennika” – Lobby homoseksualne nie będzie zwiększało liczby swoich publicznych wystąpień czy manifestacji. Nie będzie także raczej wywierało otwartych nacisków na opinię publiczną. Jednak tylko na pozór homoseksualiści nie będą aktywni. Już od jakiegoś czasu wprowadzają w życie plan polegający na zajmowaniu stanowisk w strategicznych miejscach. Mam tu na myśli wyrabianie sobie pozycji w partiach politycznych, zajmowanie foteli urzędniczych i administracyjnych, a także wchodzenie ze swoją propagandą do szkół.

Formułując prognozę dalszego rozwoju sytuacji z punktu widzenia zwolenników naturalnego modelu rodziny oraz osób walczących o ochronę życia poczętych dzieci rozmówca „Naszego Dziennika” stwierdził, iż zależy to od dwóch podstawowych czynników: wewnątrzpartyjnych rozgrywek w łonie Partii Ludowej oraz od tego, jaką zdolnością wywierania wpływów wykażą się wymienione środowiska. Profesor podkreślił, że Partia Ludowa jest wewnętrznie zróżnicowana. W ugrupowaniu Mariano Rajoya można znaleźć tyle samo posłów opowiadających się za ochroną życia, jak i zwolenników aborcji. Jest w niej także wielu niezdecydowanych. Niestety szanse stworzenia obecnie ugrupowania, które jednoznacznie i twardo opowiadałoby się za wartościami katolickimi, prorodzinnymi i w ochronie życia poczętego profesor Uniwersytetu Abat Oliba ocenił jako niskie.

Źródło: „Nasz Dziennik”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.