Hiszpania: zakonne wydawnictwo opublikowało podręczniki do nauki islamu

2008-09-05 00:00:00
Hiszpania: zakonne wydawnictwo opublikowało podręczniki do nauki islamu

Hiszpańska Grupa Wydawnicza SM, należąca do zgromadzenia marianistów, może stracić prawo do nazywania się katolicką – podał madrycki dziennik „La Razón”. Poinformował on o istnieniu wewnętrznego dokumentu Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej (CEE), który rozważa taką możliwość po ukazaniu się we wspomnianej oficynie podręczników do nauczania islamu w szkole.

Książki na ten temat wydawnictwo przedstawiło w październiku 2006 i już wówczas wzbudziły one zastrzeżenia ze strony nie tylko episkopatu hiszpańskiego, ale także watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. To jej prefekt kard. William Levada poprosił Komisję Nauki Wiary w łonie CEE o zbadanie całej sprawy.

Według stołecznego dziennika, odpowiedź Komisji była jednoznaczna i stanowcza: „To, że wydawnictwo katolickie opublikowało podręcznik przeznaczony do kształcenia muzułmanów, stanowi fakt niezwykły w dziejach Kościoła”.

Jednocześnie gazeta przypomniała, że nie jest to jedyny przypadek budzący zatroskanie biskupów, gdyż – jak wynika z okólnika Komisji – „w ostatnich latach trwały w niej konsultacje na temat niektórych książek wydawanych przez tę grupę”. We wszystkich tych przypadkach odnotowywano niezadowolenie ze strony rodziców lub nauczycieli – podkreślono w dokumencie.

Artykuł w „La Razón” wspomina o różnych podręcznikach szkolnych, wydawanych przez SM, w których „proponuje się stosowanie środków antykoncepcyjnych, dzięki którym każda para małżeńska może urzeczywistnić własne planowanie rodziny”. W innym miejscu stwierdzano, że „nie ma niczego złego w byciu homoseksualistą lub biseksualistą” – przytoczyła gazeta opinie przedstawicieli CEE.

Na płaszczyźnie doktrynalnej nota episkopatu wspomina o piśmie „Vida Nueva” (Nowe Życie), „należącym do tejże grupy wydawniczej, którego kontrowersyjne wyrażenia są zarówno liczne, jak i powszechnie znane”. Przywołuje również serię wydawniczą „Cátedra Chaminade”, drukującą teksty autorów „których poglądy teologiczne budzą zastrzeżenia”.

„Zarówno biskupi hiszpańscy, jak i Watykan śledzą z zatroskaniem linię doktrynalną, przyjętą od pewnego czasu przez wydawnictwo, którym kieruje o. Javier Cortés i zapewniają, że «powaga sytuacji, jaka zaistniała w Grupie Wydawniczej SM jest tak duża, że nie rozwiąże się jej żadnym pojedynczym działaniem. Rozwiązaniem musi być zmiana linii wydawniczej»” – napisał stołeczny dziennik, cytując oświadczenie biskupów. Według niego, hierarchowie proszą o współpracę Kongregację Nauki Wiary, aby przeprowadzić zasadniczą reformę polityki wydawniczej SM. Gdyby wydawnictwo nie przyjęło wyników tego „audytu”, CEE będzie zmuszona oświadczyć, że nie może się ono uważać za wydawnictwo katolickie i w efekcie jego publikacje nie dają gwarancji przekazywania wiary – podkreślono w oświadczeniu biskupów.

Źródło: KAI

Wydawnictwo zakonne! Uchodzące za katolickie krakowskie wydawnictwo „Znak” nie jest więc odosobnione w publikowaniu książek szkodliwych z punktu widzenia misji Kościoła. Przypomnijmy tu wydaną ostatnio przez „Znak” książkę „Chłopak czy dziewczyna” przedstawiającą zachowania homoseksualne jako coś normalnego.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.