Hiszpania: zwycięstwo wyborcze socjalistów

2008-03-10 00:00:00

Rządząca od 2004 roku w Hiszpanii partia socjalistyczna (PSOE) premiera Jose Luisa Rodrigueza Zapatero wygrała niedzielne wybory parlamentarne zdobywając 43,7 proc. głosów, podczas gdy opozycyjna, konserwatywna Partia Ludowa (PP) zdobyła 40,1 proc. głosów - podało hiszpańskie MSW po przeliczeniu 99,7 proc. głosów.PSOE zapewniła sobie 169 miejsc w 350-osobowym Kongresie Deputowanych - niższej izbie Kortezów, czyli o 5 więcej niż w poprzednich wyborach – czytamy na portalu onet.pl.

Mimo przegranej, także chadecy z Partii Ludowej pod wodzą Mariano Rajoy'a zwiększyli ilość swoich przedstawicieli w niższej izbie parlamentu do 153 (czyli o 6). Obie partie przejęły elektorat mniejszych ugrupowań.

Jak podaje onet.pl, katalońska centroprawicowa Konwergencja i Związek (CiU) będzie miała 11 deputowanych. Baskijska Partia Nacjonalistyczna (PNV) zdobyła 6 mandatów, natomiast 3 miejsca w parlamencie przypadły Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC).

Z dwoma mandatami do Parlamentu dostały się również: sprzymierzona z socjalistami Koalicja Zjednoczonej Lewicy (IU), Galicyjski Blok Nacjonalistyczny (BNG) oraz Koalicja Kanaryjska (CC). Pozostałe dwa mandaty przypadły partii Postęp i Demokracja (UPyD) oraz koalicji nacjonalistycznych ugrupowań baskijskich Navarra Tak (Na-Bai).

Choć zdaniem analityków wysoka frekwencja - przekraczająca 75 proc. uprawnionych do głosowania - sprzyjała socjalistom nie udało im się jednak zdobyć absolutnej większości w parlamencie, czyli 176 mandatów.

Po zapoznaniu się z wynikami elekcji Zapatero podziękował wyborcom za zwycięstwo swojej partii. "Hiszpanie wypowiedzieli się wyraźnie i zadecydowali, aby rozpocząć nową erę" - powiedział dotychczasowy premier, przemawiając do zgromadzonego przed siedzibą PSOE w centrum Madrytu rozentuzjazmowanego tłumu – czytamy na portalu onet.pl.

Źródło: onet.pl
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.