Hiszpania wkroczyła w zimę demograficzną - ostrzega obrońca życia

2008-09-23 00:00:00

Hiszpania wkroczyła „w bezprecedensową zimę demograficzną”, straciwszy w ciągu ostatnich 20 lat około dwóch milionów młodych ludzi. Poinformował o tym dyrektor Instytutu Polityki Rodzinnej (IPF) Eduardo Hertfelder. Zwrócił uwagę, że mimo napływu do kraju 730 tys. młodych imigrantów, „utrata młodzieży stała się w Hiszpanii pierwszoplanowym problemem społecznym”.

W 2008 liczba dzieci do 14. roku życia spadła w kraju z 8,5 mln do 6,6 milionów – oświadczył szef Instytutu. Zaznaczył jednocześnie, że wskaźniki te są jeszcze gorsze w niektórych wspólnotach autonomicznych, na jakie dzieli się Hiszpania. Na przykład w takich wspólnotach jak Asturia, Galicja czy Kastilia i León liczba osób w starszym wieku dwukrotnie przewyższa liczbę młodych. Jedynym wyjątkiem jest tutaj Murcja, gdzie na 10 młodych przypada 8 osób powyżej 65. roku życia.

Jest oczywiste, że Hiszpania i jej wspólnoty autonomiczne przeżywają obecnie zimę demograficzną bez precedensu i wobec tego zjawiska administracje lokalne nie mogą pozostawać obojętne – oświadczył Hertfelder. Zwrócił uwagę, że kraj ten obecnie najszybciej się starzeje w całej Unii Europejskiej i w tym kontekście skrytykował rząd socjalistyczny, że nie podejmuje żadnej polityki, która sprzyjałaby wzrostowi liczby urodzeń i byłaby prorodzinna.

Przyszłość społeczeństwa, z jakiegokolwiek punktu będziemy ją rozpatrywać: społecznego, gospodarczego itp., opiera się na młodzieży i jeśli ona zanika, ginie również społeczeństwo – ostrzegał dyrektor IPF. Podkreślił, że liczenie wyłącznie na imigrację jako na sposób rozwiązania tego problemu, nie rozwiązując przy tym zagadnienia braku narodzeń, oznacza brak rozwiązania tego problemu.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.