Hiszpanie manifestowali w obronie życia
2009-03-30 00:00:00
Czerwony marsz w obronie życia i przeciwko rządowej ustawie o aborcji przeszedł ulicami Madrytu. Ocenia się, że wzięło w nim udział ponad sto tysięcy osób. Podobne manifestacje odbyły się także w ponad 80 innych miastach Hiszpanii.
Tysiące osób wypełniły 29 marca centrum stolicy, opowiadając się stanowczo za życiem i protestując przeciwko nowej ustawie o aborcji, którą przygotowała minister ds. równości Bibiana Aído. Nowe przepisy przewidują m.in., że kobieta będzie mogła uśmiercić swoje nienarodzone dziecko w pierwszych 22 tygodniach ciąży, a szesnastolatka – dokonać tego „zabiegu” bez zezwolenia rodziców.
Manifestację zwołały stowarzyszenia Prawo do Życia (DAV), Hazteoír.org i Lekarze na rzecz Życia. Poparło ją ponad 100 organizacji społecznych, zawodowych, kulturalnych i studenckich. Na prośbę organizatorów każdy z uczestników miał na sobie coś czerwonego.
Trzy potężne transparenty ilustrowały główny motyw manifestacji: „Nie istnieje prawo do zabijania, ale do życia”, „Kobiety tak, aborcja nie” i „Aído – zostaw szesnastolatki w spokoju”. Na zakończenie odczytano tzw. Madrycki Manifest Życia przygotowany przez lekarzy i naukowców, którzy przekonywali, że „jest aż nadto oczywiste, iż życie zaczyna się w momencie zapłodnienia".
O tym, że publiczne występowanie przeciwko aborcji jest obowiązkiem biskupów i wiernych, przypomniał Hiszpanom przed niedzielnymi protestami przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Rino Fisichella – informuje „Rzeczpospolita”. – Historia wystawi rachunek obecnym czasom za dramat aborcji – przestrzegł hierarcha.
Wcześniej hiszpański episkopat zainicjował kampanię reklamową, która ma uświadomić społeczeństwu brutalną prawdę, że w Hiszpanii niektóre dzikie zwierzęta są lepiej chronione niż nienarodzone dzieci – przypomniał dziennik. Kampania antyaborcyjna dotarła również do szkół. W jednej z nich 15-latki mogły obejrzeć film, na którym zdjęcia poćwiartowanych płodów zestawiono z obrazem rozbawionego premiera Zapatero i jego ministrów.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.