Hiszpanie masowo opuszczają swój kraj

2012-02-29 00:00:00
Hiszpanie masowo opuszczają swój kraj

Kryzys ekonomiczny sprawił, że z Hiszpanii emigrują nie tylko obcokrajowcy, ale także rodowici Hiszpanie. Maleje też przyrost naturalny. 

Emigracja w połączeniu z bardzo niskim współczynnikiem dzietności sprawia, że liczba ludności w Hiszpanii błyskawicznie się kończy. W latach rozkwitu gospodarczego Hiszpania była bardzo atrakcyjnym miejscem dla emigrantów z Afryki Północnej czy Ameryki Łacińskiej. Taka tendencja utrzymywała się do 2009 roku.
 
Kryzys ekonomiczny pogrążył jednak gospodarkę Hiszpanii. Rosnące bezrobocie spowodowało jednak gwałtowny odpływ ludności. Początkowo proces ten postępował powoli. Jednak w 2011 roku gwałtownie przyspieszył. W pierwszym półroczu Hiszpanię opuściło 295 tys. osób z czego 90 proc. było obcokrajowcami. Kraj Półwyspu Iberyjskiego opuszczają coraz częściej rodowici Hiszpanie. Po 2008 roku wyjechało ich ponad 300 tys. Są to przede wszystkim młodzi ludzie - informuje "Nasz Dziennik".
 
Sytuacja w Hiszpanii jest ciężka. Stopa bezrobocia sięga tam 23 proc. a wśród imigrantów 30 proc. Niezwykle wysokie w Hiszpanii jest też bezrobocie wśród młodych ludzi. Sięga ona blisko 52 proc. i nadal rośnie. 
 
Masowa emigracja ludności to nie jedyny problem Hiszpanii. Rząd w Madrycie będzie musiał się zmierzyć z bardzo niskim przyrostem naturalnym, który już teraz wynosi 1,38 proc. czyli poniżej progu zastępowalności pokoleń. Jest to nie tylko efekt emigracji, ale także obniżającej się stopy życia. Młodzi Hiszpanie, nawet po studiach, mają niewielkie szanse na usamodzielnienie się, wyprowadzenie z domu rodziców i założenie własnej rodziny. Rząd im nie pomaga. Wycofana została m.in. jednorazowa zapomoga na dziecko w wysokości 2,5 tys. euro, wprowadzona w okresie rządu socjalistów i za tegoż rządu zniesiona. 
 
Szacuje się, że liczba ludności Hiszpanii zmniejszy się w ciągu najbliższej dekady o ok. 500 tysięcy osób (ponad 1,2 proc. mieszkańców). Według najnowszych prognoz Narodowego Instytutu Statystycznego, w 2021 roku w Hiszpanii mieszkać będzie tylko 45,6 mln. To o ponad 1,5 mln ludzi mniej, niż dziś. 


Źródło: naszdziennik.pl
ged
 
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.