Hiszpanie masowo opuszczają swój kraj

2012-02-29 00:00:00
Hiszpanie masowo opuszczają swój kraj

Kryzys ekonomiczny sprawił, że z Hiszpanii emigrują nie tylko obcokrajowcy, ale także rodowici Hiszpanie. Maleje też przyrost naturalny. 

Emigracja w połączeniu z bardzo niskim współczynnikiem dzietności sprawia, że liczba ludności w Hiszpanii błyskawicznie się kończy. W latach rozkwitu gospodarczego Hiszpania była bardzo atrakcyjnym miejscem dla emigrantów z Afryki Północnej czy Ameryki Łacińskiej. Taka tendencja utrzymywała się do 2009 roku.
 
Kryzys ekonomiczny pogrążył jednak gospodarkę Hiszpanii. Rosnące bezrobocie spowodowało jednak gwałtowny odpływ ludności. Początkowo proces ten postępował powoli. Jednak w 2011 roku gwałtownie przyspieszył. W pierwszym półroczu Hiszpanię opuściło 295 tys. osób z czego 90 proc. było obcokrajowcami. Kraj Półwyspu Iberyjskiego opuszczają coraz częściej rodowici Hiszpanie. Po 2008 roku wyjechało ich ponad 300 tys. Są to przede wszystkim młodzi ludzie - informuje "Nasz Dziennik".
 
Sytuacja w Hiszpanii jest ciężka. Stopa bezrobocia sięga tam 23 proc. a wśród imigrantów 30 proc. Niezwykle wysokie w Hiszpanii jest też bezrobocie wśród młodych ludzi. Sięga ona blisko 52 proc. i nadal rośnie. 
 
Masowa emigracja ludności to nie jedyny problem Hiszpanii. Rząd w Madrycie będzie musiał się zmierzyć z bardzo niskim przyrostem naturalnym, który już teraz wynosi 1,38 proc. czyli poniżej progu zastępowalności pokoleń. Jest to nie tylko efekt emigracji, ale także obniżającej się stopy życia. Młodzi Hiszpanie, nawet po studiach, mają niewielkie szanse na usamodzielnienie się, wyprowadzenie z domu rodziców i założenie własnej rodziny. Rząd im nie pomaga. Wycofana została m.in. jednorazowa zapomoga na dziecko w wysokości 2,5 tys. euro, wprowadzona w okresie rządu socjalistów i za tegoż rządu zniesiona. 
 
Szacuje się, że liczba ludności Hiszpanii zmniejszy się w ciągu najbliższej dekady o ok. 500 tysięcy osób (ponad 1,2 proc. mieszkańców). Według najnowszych prognoz Narodowego Instytutu Statystycznego, w 2021 roku w Hiszpanii mieszkać będzie tylko 45,6 mln. To o ponad 1,5 mln ludzi mniej, niż dziś. 


Źródło: naszdziennik.pl
ged
 
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.