Hiszpańska Rada Sądownictwa: nie ma ”prawa do aborcji”
2009-06-29 00:00:00
Hiszpańska Rada Sądownictwa, organ kolegialny złożony z prawników, który opiniuje projekty ustaw zanim trafią pod obrady parlamentu, potępiła propozycję legislacji wprowadzającą „prawo” do aborcji – donosi portal LifeSiteNews.com.
Rada stwierdziła, że proponowana ustawa jest niezgodna z konstytucją z powodu „braku zapewnienia ochrony dzieciom nienarodzonym, którą zachowuje się na podstawie orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego”.
„W rzeczywistości nie można mówić o prawie do aborcji, gdyż zakładałoby to uznanie prawa do eliminowania istoty ludzkiej, która różni się od matki i też ma prawo do życia” – czytamy w orzeczeniu Rady.
Chociaż aborcja w Hiszpanii w niektórych przypadkach nie jest karana, to jednak wciąż pozostaje nielegalna i nie jest uznawana za „prawo”. Proponowana ustawa znosiłaby jakiekolwiek kary w przypadku zabójstwa dziecka poczętego do 14 tygodnia ciąży oraz pozwalałaby na przeprowadzanie aborcji już u szesnastoletnich dziewczynek bez wiedzy i zgody rodziców.
Orzeczenie Rady zawiera opinie osób popierających aborcję, które jednak także sprzeciwiają się uznaniu jej za „prawo”.
Najnowsze sondaże pokazują silny sprzeciw opinii publicznej wobec proponowanej ustawy. Odbiło się to m.in. na poparciu jakiego udzielili Hiszpanie w wyborach do parlamentu europejskiego Partii Ludowej.
Chociaż orzeczenie Rady nie jest wiążące, ma istotne znaczenie, wskazując na kontrowersje debaty politycznej dot. przyjęcia tego typu ustawy
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.