Hiszpański hierarcha skrytykował antykościelny ”dekalog”

2008-05-26 00:00:00

„Zaporą mającą wyłączyć chrześcijaństwo ze społeczeństwa” nazwał emerytowany arcybiskup Pampeluny antyreligijny dekalog opublikowany przez lewicową gazetę „Publico”. Abp Fernando Sebastián Aguilar wskazał, że katolicy mają prawo żyć swoją wiarą bez jakichkolwiek ograniczeń. Autorom „przykazań” zarzucił natomiast, że próbują „karać za to, że się jest katolikiem” i że u podstaw ich myślenia leży totalitarna wizja państwa.

Wśród „przykazań” pojawiły się m.in.: „Programy religijne muszą zniknąć z mediów publicznych”, „Należy wyeliminować nauczanie religii w szkołach”, „Będziemy ułatwiać apostazję”. Autorzy swoistego dekalogu występują też przeciwko katolickiemu charakterowi pogrzebów i ślubów w rodzinie królewskiej, sprzeciwiają się także wykonywaniu hymnu i używaniu flag państwowych podczas ceremonii religijnych.

Komentując te postulaty abp Sebastián Aguilar powiedział, że „obywatele mają prawo żyć i postępować zgodnie z religią we wszystkich sferach osobistego, rodzinnego i społecznego życia. Żadna ludzka władza nie ma prawa tego zabronić”.

Hiszpański hierarcha przestrzegł, że autorzy antyreligijnych „przykazań” hołdują wizji, według której „państwo jest bytem najwyższym, który jest ponad nami i mówi nam, jak żyć”. „Ale to właśnie państwo ma się dostosować do społeczeństwa, któremu służy. To jest istota demokracji. Na drugim biegunie znajduje się dyktatura i totalitaryzm” – zauważył duchowny.

Arcybiskup podkreślił, że prawidłowe rozumienie świeckości zakłada m.in., że państwo gwarantuje wolność religijną, nie wtrącając się w kwestie religijne. Obrona tak rozumianej świeckości jest jego zdaniem nie tylko „sprawą biskupów, ale czymś, co dotyczy całego społeczeństwa”, gdyż świeckość w rozumieniu autorów „przykazań” zagraża „nie przywilejom księży, ale raczej wolności obywateli Hiszpanii do swobodnego życia zgodnego z ich sumieniami”.

Pierwsze dwa „przykazania” wydrukowane w gazecie „Publico” brzmią: „1. Będziesz nauczał zachowując równość. Równość nakazaną przez sekularyzm rozumie się jako tę, która nie ma żadnego odniesienia do Boga, ani jakiejkolwiek religii, ani nawet do transcendencji człowieka; 2. Nie będziesz głosił kazań poza amboną. Oznacza to, że wyznawanie religii może być tolerowane tylko wewnątrz kościołów. Należy wyeliminować nauczanie religii w szkołach”.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.