Hiszpański hierarcha skrytykował antykościelny ”dekalog”
2008-05-26 00:00:00
„Zaporą mającą wyłączyć chrześcijaństwo ze społeczeństwa” nazwał emerytowany arcybiskup Pampeluny antyreligijny dekalog opublikowany przez lewicową gazetę „Publico”. Abp Fernando Sebastián Aguilar wskazał, że katolicy mają prawo żyć swoją wiarą bez jakichkolwiek ograniczeń. Autorom „przykazań” zarzucił natomiast, że próbują „karać za to, że się jest katolikiem” i że u podstaw ich myślenia leży totalitarna wizja państwa.
Wśród „przykazań” pojawiły się m.in.: „Programy religijne muszą zniknąć z mediów publicznych”, „Należy wyeliminować nauczanie religii w szkołach”, „Będziemy ułatwiać apostazję”. Autorzy swoistego dekalogu występują też przeciwko katolickiemu charakterowi pogrzebów i ślubów w rodzinie królewskiej, sprzeciwiają się także wykonywaniu hymnu i używaniu flag państwowych podczas ceremonii religijnych.
Komentując te postulaty abp Sebastián Aguilar powiedział, że „obywatele mają prawo żyć i postępować zgodnie z religią we wszystkich sferach osobistego, rodzinnego i społecznego życia. Żadna ludzka władza nie ma prawa tego zabronić”.
Hiszpański hierarcha przestrzegł, że autorzy antyreligijnych „przykazań” hołdują wizji, według której „państwo jest bytem najwyższym, który jest ponad nami i mówi nam, jak żyć”. „Ale to właśnie państwo ma się dostosować do społeczeństwa, któremu służy. To jest istota demokracji. Na drugim biegunie znajduje się dyktatura i totalitaryzm” – zauważył duchowny.
Arcybiskup podkreślił, że prawidłowe rozumienie świeckości zakłada m.in., że państwo gwarantuje wolność religijną, nie wtrącając się w kwestie religijne. Obrona tak rozumianej świeckości jest jego zdaniem nie tylko „sprawą biskupów, ale czymś, co dotyczy całego społeczeństwa”, gdyż świeckość w rozumieniu autorów „przykazań” zagraża „nie przywilejom księży, ale raczej wolności obywateli Hiszpanii do swobodnego życia zgodnego z ich sumieniami”.
Pierwsze dwa „przykazania” wydrukowane w gazecie „Publico” brzmią: „1. Będziesz nauczał zachowując równość. Równość nakazaną przez sekularyzm rozumie się jako tę, która nie ma żadnego odniesienia do Boga, ani jakiejkolwiek religii, ani nawet do transcendencji człowieka; 2. Nie będziesz głosił kazań poza amboną. Oznacza to, że wyznawanie religii może być tolerowane tylko wewnątrz kościołów. Należy wyeliminować nauczanie religii w szkołach”.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.