Hiszpański karmelita postulatorem w procesie beatyfikacyjnym s. Łucji
2008-04-04 00:00:00
Hiszpański karmelita o. Ildefonso Moriones został mianowany postulatorem procesu beatyfikacyjnego s. Łucji Dos Santos, która jako jedyna z trojga wizjonerów z Fatimy nie została jeszcze wyniesiona na ołtarze.
W lutym br. Benedykt XVI udzielił dyspensy na rozpoczęcie tego procesu, choć od śmierci kandydatki na ołtarze upłynęły dopiero trzy lata, a nie pięć, jak wymaga tego prawo kanoniczne. Papieską decyzję ogłosił w katedrze w Coimbrze prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins na zakończenie Mszy św., którą odprawił w trzecią rocznicę śmierci zakonnicy.
Podobną dyspensę Jan Paweł II wydał wcześniej tylko w przypadku procesu beatyfikacyjnego Matki Teresy z Kalkuty, a następnie Benedykt XVI w odniesieniu do swego poprzednika.
Dwoje pastuszków, którym w 1917 r. ukazała się w Fatimie Matka Boża: rodzeństwo Franciszek i Hiacynta Marto, zostało ogłoszonych błogosławionymi przez Jana Pawła II w 2000 r.
S. Maria Łucja od Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi (nazwisko rodowe - Dos Santos) zmarła 13 lutego 2005 r. w opinii świętości, w wieku niemal 98 lat. Już 1 listopada tegoż roku wspólnota karmelitanek z Coimbry, w której zakonnica spędziła większą część życia, zwróciła się do generała karmelitów o. Luisa Arosteguiego z prośbą o wszczęcie jej procesu beatyfikacyjnego. Po wyrażeniu zgody, razem z siostrami z Coimbry spotkał się on 25 listopada 2007 r. z biskupem tego miasta Albino Memede Cleto, od którego zależała decyzja o rozpoczęciu dochodzenia kanonicznego. Postanowiono wówczas podjąć zbiórkę pism s. Łucji.
Papieska dyspensa umożliwia m.in. powołanie komisji historycznej i rozpoczęcie przesłuchiwania świadków życia kandydatki na ołtarze.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.