Holandia: blisko 90 proc. lekarzy popiera eutanazję, znaczna część ją stosuje

2011-08-01 00:00:00
Holandia: blisko 90 proc. lekarzy popiera eutanazję, znaczna część ją stosuje


Zdecydowana większość holenderskich lekarzy popiera eutanazję. Znaczna ich część chętnie „pomogłaby” swoim pacjentom umrzeć - tak wynika z przeprowadzonego niedawno wśród lekarzy sondażu.

Badanie wykonała sondażownia Een Vandag w dniach od 21 do 27 lipca, a jego wyniki opublikowano w prasie. Okazuje się, że 86,5 proc. holenderskich lekarzy pozytywnie odpowiedziałoby na prośbę pacjentów, domagających się eutanazji. Tylko 7,9 proc. ankietowanych odmówiłoby współpracy.

64,6 proc. stwierdziło, że "pod presją" regularnie lub czasami namawiało swoich pacjentów do popełnienia eutanazji. 36 proc. medyków przyznało, że wywierana była na nich presja przez członków rodziny pacjentów. Aż 80 proc. lekarzy stwierdziło, że czuje rosnącą presję ze strony społeczeństwa, by dokonywać eutanazji.

68,1 proc. lekarzy przyznało, że w ciągu ostatnich pięciu lat uśmierciło celowo pacjentów. Ponad połowa twierdzi, że zrobiła to od 2 do 5 razy. Cztery procent lekarzy zgodziło się na wykonanie eutanazji na życzenie więcej niż 10 razy w ciągu ostatnich pięciu lat.

57,4 proc. medyków stwierdziło, że nigdy nie odmówiło eutanazji w ciągu ostatnich 5 lat, a 26,1 proc. odmówiło tylko raz. Ci lekarze, którzy sami nie chcieli dokonać eutanazji odsyłali swoich pacjentów do innych medyków.

51,3 proc. lekarzy przyznało, że uśmiercenie pacjenta odbywało się w obecności lekarza specjalisty ze specjalnego panelu eutanazyjnego (SCEN). 16 proc. badanych ujawniło, że uśmiercenia pacjentów dokonywał inny lekarz.

W odniesieniu do pacjentów znajdujących się w ostatnim stadium demencji, 36 proc. ankietowanych medyków stwierdziło, że odpowiedziałoby pozytywnie na ich prośbę o eutanazję. 41,7 proc. odmówiłoby przeprowadzenia „zabiegu”, a 22,3 proc. – wahałoby się.

W przypadku ludzi, którzy żądają "prawa" do eutanazji, ponieważ są "zmęczeni życiem", 64,5 proc. badanych stwierdziło, że nie udzieliłoby im pomocy w eutanazji, a 20,4 proc. przyznało, że spełniłoby ich żądania.

Aż 36,5 proc. lekarzy biorących udział w badaniu opowiedziało się za wprowadzeniem do powszechnego użytku "pigułki Drion" (podręczny zestaw, który umożliwia przeprowadzenie eutanazji samemu). 50,9 proc. badanych było przeciw.

Ponad 89 proc. holenderskich lekarzy nie zgodziło się ze stwierdzeniem, że "eutanazja nie ma miejsca w ogólnej praktyce medycznej".

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Komentarz PiotrSkarga.pl:
Oto ponury obraz cywilizacji śmierci. Módlmy się o odbudowanie świadomości życia jako daru Bożego, zwłaszcza wtedy gdy łączy się ono z krzyżem. Módlmy się też o przywrócenie autentycznej chrześcijańskiej wrażliwości na ból i cierpienie.

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.