Holandia: blisko 90 proc. lekarzy popiera eutanazję, znaczna część ją stosuje

2011-08-01 00:00:00
Holandia: blisko 90 proc. lekarzy popiera eutanazję, znaczna część ją stosuje


Zdecydowana większość holenderskich lekarzy popiera eutanazję. Znaczna ich część chętnie „pomogłaby” swoim pacjentom umrzeć - tak wynika z przeprowadzonego niedawno wśród lekarzy sondażu.

Badanie wykonała sondażownia Een Vandag w dniach od 21 do 27 lipca, a jego wyniki opublikowano w prasie. Okazuje się, że 86,5 proc. holenderskich lekarzy pozytywnie odpowiedziałoby na prośbę pacjentów, domagających się eutanazji. Tylko 7,9 proc. ankietowanych odmówiłoby współpracy.

64,6 proc. stwierdziło, że "pod presją" regularnie lub czasami namawiało swoich pacjentów do popełnienia eutanazji. 36 proc. medyków przyznało, że wywierana była na nich presja przez członków rodziny pacjentów. Aż 80 proc. lekarzy stwierdziło, że czuje rosnącą presję ze strony społeczeństwa, by dokonywać eutanazji.

68,1 proc. lekarzy przyznało, że w ciągu ostatnich pięciu lat uśmierciło celowo pacjentów. Ponad połowa twierdzi, że zrobiła to od 2 do 5 razy. Cztery procent lekarzy zgodziło się na wykonanie eutanazji na życzenie więcej niż 10 razy w ciągu ostatnich pięciu lat.

57,4 proc. medyków stwierdziło, że nigdy nie odmówiło eutanazji w ciągu ostatnich 5 lat, a 26,1 proc. odmówiło tylko raz. Ci lekarze, którzy sami nie chcieli dokonać eutanazji odsyłali swoich pacjentów do innych medyków.

51,3 proc. lekarzy przyznało, że uśmiercenie pacjenta odbywało się w obecności lekarza specjalisty ze specjalnego panelu eutanazyjnego (SCEN). 16 proc. badanych ujawniło, że uśmiercenia pacjentów dokonywał inny lekarz.

W odniesieniu do pacjentów znajdujących się w ostatnim stadium demencji, 36 proc. ankietowanych medyków stwierdziło, że odpowiedziałoby pozytywnie na ich prośbę o eutanazję. 41,7 proc. odmówiłoby przeprowadzenia „zabiegu”, a 22,3 proc. – wahałoby się.

W przypadku ludzi, którzy żądają "prawa" do eutanazji, ponieważ są "zmęczeni życiem", 64,5 proc. badanych stwierdziło, że nie udzieliłoby im pomocy w eutanazji, a 20,4 proc. przyznało, że spełniłoby ich żądania.

Aż 36,5 proc. lekarzy biorących udział w badaniu opowiedziało się za wprowadzeniem do powszechnego użytku "pigułki Drion" (podręczny zestaw, który umożliwia przeprowadzenie eutanazji samemu). 50,9 proc. badanych było przeciw.

Ponad 89 proc. holenderskich lekarzy nie zgodziło się ze stwierdzeniem, że "eutanazja nie ma miejsca w ogólnej praktyce medycznej".

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Komentarz PiotrSkarga.pl:
Oto ponury obraz cywilizacji śmierci. Módlmy się o odbudowanie świadomości życia jako daru Bożego, zwłaszcza wtedy gdy łączy się ono z krzyżem. Módlmy się też o przywrócenie autentycznej chrześcijańskiej wrażliwości na ból i cierpienie.

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.