Holandia: lekarze, którzy odmówią wykonania eutanazji muszą kierować do medyków pro-eutanazyjnych

2011-09-13 00:00:00
Holandia: lekarze, którzy odmówią wykonania eutanazji muszą kierować do medyków pro-eutanazyjnych


Zgodnie z nowymi wytycznymi holenderskiego Krajowego Stowarzyszenia Lekarzy, medycy - którzy ze względów moralnych sprzeciwiają się eutanazji - mają „moralny i zawodowy obowiązek” (sic!) skierowania zainteresowanych pacjentów do innego medyka. Wytyczne maja ułatwić osobom „zmęczonym życiem” dostęp do wspomaganego samobójstwa.

„Jeśli lekarz nie jest gotowy podjąć rozważań dot. ewentualnej eutanazji zaproponowanej przez pacjenta (…) powinien skierować go do lekarza, który nie ma zasadniczych zastrzeżeń do eutanazji lub wspomaganego samobójstwa” – czytamy w wytycznych KNMG „Rola lekarza w dobrowolnym zakończeniu  życia (2011)”.

„Choć nie ma prawnego i moralnego ani zawodowego obowiązku – czytamy dalej w wytycznych – kierowania pacjentów na eutanazję, należy im zapewnić terminową pomoc w znalezieniu lekarza, który nie ma zasadniczych zastrzeżeń do wspomaganego samobójstwa i eutanazji”.

Ostatnie badania Een Vandaag na grupie 800 lekarzy w Holandii wykazały, że prawie jedna trzecia medyków odmówiła wykonania eutanazji w ciągu ostatnich pięciu lat, a prawie dwie trzecie stwierdziło, że czuje się „pod presją” regularnie lub czasami, by dokonać eutanazji.

Na zwiększenie nacisku ze strony rodziny pacjenta, domagającej się jego uśmiercenia skarżyło się 36 proc. respondentów. Ponad 80 procent respondentów stwierdziło, że czuje rosnącą presję pro-eutanazyjną także ze strony społeczeństwa.  

Zgodnie z prawem holenderskim, lekarz może uśmiercić pacjenta po wyrażeniu zgody na eutanazję przez dwóch niezależnych medyków, o ile pacjent cierpi na ból nie do zniesienia i świadomie podjął decyzję o skróceniu życia. Jednakże, nowe wytyczne mówią, że wszystkie wnioski o dokonanie eutanazji powinny być traktowane poważnie, nawet jeśli ktoś jest po prostu „zmęczony życiem”, a nie cierpi z powodu nieuleczalnej choroby.

Alex Schadenberg, prezes Koalicji Zapobiegania Eutanazji, zwraca uwagę, że liczba zgonów z powodu eutanazji w Holandii znacznie wzrosła w ciągu ostatnich lat. Coraz więcej osób uśmierca się tylko z tego powodu, że „czują się one zmęczone życiem”.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.