Holandia: pierwszy muzułmanin burmistrzem Rotterdamu

2008-10-20 00:00:00

Pochodzący z Maroka muzułmanin, 47-letni Ahmed Aboutaleb od stycznia 2009 r. będzie nowym burmistrzem Rotterdamu. Taką decyzję podjęła frakcja socjaldemokratyczna, posiadająca większość w radzie miejskiej. Tak więc były radny miejski Amsterdamu, a obecny sekretarz stanu w ministerstwie spraw społecznych będzie pierwszym burmistrzem wyznającym islam.

Po odejściu na emeryturę wieloletniego burmistrza również z ramienia Partii Pracy (PvdA), nominacja dla Aboutaleba będzie czystą formalnością.

Decyzja socjaldemokratów była żywo dyskutowana wśród polityków holenderskich tym bardziej, że w wyborach przepadła kandydatura kandydata chrześcijańskich demokratów Gerda Leersa, burmistrza Maastricht. Zwracano ponadto uwagę, że w ostatnich latach w Rotterdamie co pewien czas dawało o sobie znać niezadowolenie z powodu zbyt dużej liczby muzułmanów-cudzoziemców. To właśnie w Rotterdamie miał szczególnie liczne grono zwolenników zamordowany populista i przeciwnik islamu Pim Fortuyn.

Aboutaleb przyjechał do Holandii jako młody chłopak. Po ukończeniu studiów pracował jako reporter radiowy i telewizyjny. W późniejszym okresie został rzecznikiem prasowym w ministerstwie zdrowia. Jest żonaty, ma troje dzieci.

Źródło: KAI
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.