Holenderski rząd chce znieść ustawę zakazującą bluźnierstw. Jego zdaniem wierzący nie powinni się cieszyć większą ochroną przed dyskryminacją niż niewierzący – donosi serwis internetowy dziennika „Rzeczpospolita”.
– Sądzimy, że obowiązujące w Holandii prawo zakazujące nawoływania do przemocy i obrażania ludzi z powodu wyznawanej przez nich religii jest wystarczające. Dodatkowa ochrona wierzących w postaci kar za bluźnierstwo jest niesprawiedliwa wobec ateistów – twierdzi holenderski minister sprawiedliwości Ernst Hirsch Ballin. Minister uważa, że istniejące prawo antydyskryminacyjne chroni wszystkich obywateli: chrześcijan, muzułmanów i ateistów w podobny sposób przed prześladowaniem.
W zamian za zniesienie ustawy mają zostać zaostrzone kary za dyskryminacje poszczególnych grup społecznych, bez względu na to, czy są to grupy religijne czy nie – informuje rp.pl.
Decyzja rządu jest zaskoczeniem dla większości Holendrów. W 2004 roku rządząca koalicja, z dwoma największymi partiami chrześcijańskimi w składzie, chciała zaostrzyć karę za bluźnierstwo w następstwie zabójstwa holenderskiego reżysera Theo van Gogha przez muzułmańskich ekstremistów. Ówczesny minister sprawiedliwości Piet Donner uważał, że nienawiść religijna przekroczyła w Holandii wraz z morderstwem Van Gogha „granicę tego, co jest do zaakceptowania” – czytamy w serwisie.
Ustawa przewidująca kary za bluźnierstwo obowiązuje w Holandii od 1930 roku. Każdy, kto obraża Boga czy religię, lub szydzi z wiary może trafić na trzy miesiące do więzienia i grozi mu grzywna (obecnie w wysokości 70 euro). Zdaniem holenderskiego rządu jest to niesprawiedliwe wobec niewierzących. W imię równości ustawa ma zniknąć.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.