Holandia: urzędnik stanu cywilnego musi udzielić ”ślubu” parze homoseksualnej

2008-04-18 00:00:00
Holandia: urzędnik stanu cywilnego musi udzielić ”ślubu” parze homoseksualnej

Holenderska Komisja ds. Równego Traktowania (Commisie Gelijke Behandeling) wydała dwa dni temu opinię głoszącą, że urzędnik stanu cywilnego, który odmówi udzielenia ślubu parze homoseksualnej, nie może także udzielać ślubu małżeństwom heteroseksualnym – donosi LifeSiteNews.com.

Komisja CGB orzekła, że władze lokalne „nie naruszają przepisów o równym traktowaniu przez prawo, jeśli odmówią wyznaczenia na stanowisko urzędnika stanu cywilnego osoby, która nie będzie chciała udzielać ślubu parom tej samej płci z powodów religijnych.”

Opinia ta jest następstwem wydarzeń, jakie miały miejsce w Langredijk. Tamtejsze władze lokalne zamieściły anons, informujący o naborze do pracy. Poszukiwano dwóch osób na stanowisko urzędników stanu cywilnego. Osoby te miałyby udzielać ślubów, zarówno parom heteroseksualnym, jak i homoseksualnym.

Partia Chrześcijańska Unia nazwała tę opinię „niepotrzebnym srogim orzeczeniem”. Rzecznik partii stwierdził, że nie pomoże ona w znalezieniu zrównoważonego konsensusu pomiędzy grupami społecznymi posiadającymi odmienne przekonania na temat „małżeństwa” homoseksualnego.

Komisja ds. Równego Traktowania jest niezależną organizacją, powstałą w 1994 r. Do jej zadań należy monitorowanie zasad stosowania obowiązującego prawa równościowego. Jej opinie są uznawane przez sądy. Udziela ona porad, informacji oraz ustala standardy stosowania obowiązującego prawa.

”Małżeństwa” homoseksualne w Holandii są legalne od 1 kwietnia 2001 r. Jest to pierwszy kraj na świecie, który wprowadził takie prawo. Jednak wprowadzenie „małżeństw” homoseksualnych, nawet w tym uchodzącym za bardzo postępowy kraju, spotkało się ze sprzeciwem urzędników stanu cywilnego.

Chociaż teoretycznie jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek wprowadzać w życie przepisy legalizujące „małżeństwa” homoseksualne i w związku z tym mogą wymagać od urzędników udzielania parom homoseksualnym zaślubin, to jednak istnieje przepis, który mówi, że jeśli kontrakt o pracę tego nie przewiduje, to urzędnik może nie zgodzić się na udzielenie ślubu parze tej samej płci.

Niektóre lokalne rady, w których większość miały partie chrześcijańskie zdecydowały, że ich urzędnicy nie muszą stosować się do tego wymogu.

W 2007 roku nowy rząd Jana Petera Balkenende ogłosił w swym programie działania, że urzędnicy, którzy sprzeciwiają się małżeństwom homoseksualnym, mogą odmówić udzielenia ślubu takim parom. Lewicowe partie polityczne zaprotestowały przeciw temu postanowieniu, argumentując, że urzędnicy mają obowiązek udzielać ślubu wszystkim parom, bez względu na prywatne przekonania. Partie opozycyjne stwierdziły ponadto, że jeśli dany urzędnik nie chce wykonywać części ze swoich obowiązków, to w ogóle nie powinien pełnić takiej funkcji.

Gmina Amsterdam ogłosiła, że nie zastosuje się do programu działania rządu i urzędnicy nadal będą mieli obowiązek udzielać ślubu wszystkim parom. W ślad za Amsterdamem podobne oświadczenia wydało także wiele innych holenderskich gmin. W odpowiedzi rząd oświadczył, że decyzja ta nie leży w gestii gmin, ale państwa.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.