Holandia: urzędnik stanu cywilnego musi udzielić ”ślubu” parze homoseksualnej

2008-04-18 00:00:00
Holandia: urzędnik stanu cywilnego musi udzielić ”ślubu” parze homoseksualnej

Holenderska Komisja ds. Równego Traktowania (Commisie Gelijke Behandeling) wydała dwa dni temu opinię głoszącą, że urzędnik stanu cywilnego, który odmówi udzielenia ślubu parze homoseksualnej, nie może także udzielać ślubu małżeństwom heteroseksualnym – donosi LifeSiteNews.com.

Komisja CGB orzekła, że władze lokalne „nie naruszają przepisów o równym traktowaniu przez prawo, jeśli odmówią wyznaczenia na stanowisko urzędnika stanu cywilnego osoby, która nie będzie chciała udzielać ślubu parom tej samej płci z powodów religijnych.”

Opinia ta jest następstwem wydarzeń, jakie miały miejsce w Langredijk. Tamtejsze władze lokalne zamieściły anons, informujący o naborze do pracy. Poszukiwano dwóch osób na stanowisko urzędników stanu cywilnego. Osoby te miałyby udzielać ślubów, zarówno parom heteroseksualnym, jak i homoseksualnym.

Partia Chrześcijańska Unia nazwała tę opinię „niepotrzebnym srogim orzeczeniem”. Rzecznik partii stwierdził, że nie pomoże ona w znalezieniu zrównoważonego konsensusu pomiędzy grupami społecznymi posiadającymi odmienne przekonania na temat „małżeństwa” homoseksualnego.

Komisja ds. Równego Traktowania jest niezależną organizacją, powstałą w 1994 r. Do jej zadań należy monitorowanie zasad stosowania obowiązującego prawa równościowego. Jej opinie są uznawane przez sądy. Udziela ona porad, informacji oraz ustala standardy stosowania obowiązującego prawa.

”Małżeństwa” homoseksualne w Holandii są legalne od 1 kwietnia 2001 r. Jest to pierwszy kraj na świecie, który wprowadził takie prawo. Jednak wprowadzenie „małżeństw” homoseksualnych, nawet w tym uchodzącym za bardzo postępowy kraju, spotkało się ze sprzeciwem urzędników stanu cywilnego.

Chociaż teoretycznie jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek wprowadzać w życie przepisy legalizujące „małżeństwa” homoseksualne i w związku z tym mogą wymagać od urzędników udzielania parom homoseksualnym zaślubin, to jednak istnieje przepis, który mówi, że jeśli kontrakt o pracę tego nie przewiduje, to urzędnik może nie zgodzić się na udzielenie ślubu parze tej samej płci.

Niektóre lokalne rady, w których większość miały partie chrześcijańskie zdecydowały, że ich urzędnicy nie muszą stosować się do tego wymogu.

W 2007 roku nowy rząd Jana Petera Balkenende ogłosił w swym programie działania, że urzędnicy, którzy sprzeciwiają się małżeństwom homoseksualnym, mogą odmówić udzielenia ślubu takim parom. Lewicowe partie polityczne zaprotestowały przeciw temu postanowieniu, argumentując, że urzędnicy mają obowiązek udzielać ślubu wszystkim parom, bez względu na prywatne przekonania. Partie opozycyjne stwierdziły ponadto, że jeśli dany urzędnik nie chce wykonywać części ze swoich obowiązków, to w ogóle nie powinien pełnić takiej funkcji.

Gmina Amsterdam ogłosiła, że nie zastosuje się do programu działania rządu i urzędnicy nadal będą mieli obowiązek udzielać ślubu wszystkim parom. W ślad za Amsterdamem podobne oświadczenia wydało także wiele innych holenderskich gmin. W odpowiedzi rząd oświadczył, że decyzja ta nie leży w gestii gmin, ale państwa.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.