Honduras: kampania na rzecz życia

2012-02-06 00:00:00
Honduras: kampania na rzecz życia


Już dzieci trzeba stale uczyć Bożego przykazania „Nie zabijaj!” – mówił kard. Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga SDB w narodowym sanktuarium w Suyapie na przedmieściach stołecznej Tegucigalpy. Na Mszy św. w uroczystość patronki tego kraju, Matki Bożej z Suyapy, w 265. rocznicę znalezienia Jej figurki, obecni byli przedstawiciele władz z prezydentem Porfirio Lobo.

Hierarcha zaapelował do honduraskich polityków, by nie wprowadzali praw godzących w ludzkie życie, takich jak dopuszczalność środków antykoncepcyjnych łącznie z tzw. „pigułką dzień po”, która jest w rzeczywistości środkiem poronnym. Jak mówił kard. Maradiaga, takie ustawy kompromitują moralnie tych, którzy je uchwalają.

Purpurat zapowiedział także wspólną kampanię episkopatu i Caritas Hondurasu na rzecz kultury pokoju i poszanowania dla życia. Ma ona służyć budowaniu społeczeństwa, któremu zależy, by osoba ludzka była szanowana i bezpieczna. – Sprawców przemocy i śmierci nie można uznać za czcicieli patronki Hondurasu, Matki Bożej z Suyapy. Powstrzymajmy przemoc, szanujmy życie! – mówił arcybiskup w narodowym sanktuarium.

W liczącym 8,2 mln mieszkańców Hondurasie przeciętnie dochodzi do 20 morderstw dziennie. W 2011 r. odnotowano tam 81,5 zabójstw na 100 tys. mieszkańców. Jest to prawie 10-krotnie więcej od średniej światowej wynoszącej 8,8.

Źródło: Radio Watykańskie

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!